Do vod Hongkongu se vracejí vzácní růžoví delfíni

Autor:

Běh života se za poslední šest měsíců velmi změnil. Příroda se vrací na místa, odkud ji člověk vyhnal. Tohle není první případ, kdy se zvířata vrátila do měst – až tedy na hoax o delfínech v Benátkách. Vzácní indo-pacifičtí delfíni keporkaků si našli také cestu domů. Jejich poznávacím znamením je bílá až místy narůžovělá barva, často jsou k vidění i celí růžoví jedinci. Vědci tento jev přisuzují tomu, že se v oblasti Hongkongu velmi snížil počet vysokorychlostních trajektů. Díky tomu se naopak zvýšil počet delfínů.

Po celé roky se „čínští bílí delfíni“ vyhýbali deltě Perlové řeky v Hongkongu – dřív pro ně bylo nemožné sem vplout, v deltě se prostě nacházelo až moc lodí a trajektů, tedy překážek, které nešly snadno zdolat, a tak se delfíny stáhli na vzdálenější místa. Avšak lodní doprava se průběžně pozastavila od února a od té doby se zvýšil počet delfínu v oblasti o více jak 30 %.

Uvádí se, že v deltě žije nyní 2500 delfínů, avšak v poslední době vědci zaznamenali úhyn mladých jedinců – příčinou může být, že tito delfíni jsou velmi citliví na čistotu vody. Avšak denně se do řeky vypouští splašky a chemikálie, dále pak je zde nadměrný rybolov a samozřejmě lodní doprava. Jeden z vedoucí pracovníků vědců uvedl: „V jednu chvíli se radujete, že se vrátili, ale na druhou stranu musíte prozřít do reality, a tou je postupný úhyn vzácných delfínů. Jako bychom studovali pomalý zánik této populace.“

Foto: ilustrační – Pixabay.com