Do Zlína dorazilo letadlo, ve kterém zemřel Tomáš Baťa. Opět zdobí strop ikonického památníku

Autor:

Do zlínského Památníku Tomáše Bati dorazil letoun Junkers F 13. Letadlo, ve kterém v roce 1932 zahynul zakladatel obuvnického impéria Tomáš Baťa, bylo centrálním motivem i v původním památníku. Lidem se památník včetně instalovaného letounu otevřel v pondělí 27.5.2019.

Baťa zahynul v letounu Junkers F 13 krátce po startu z Otrokovic a již v roce 1933 byl ve Zlíně na Baťovu počest postaven památník. Navrhl jej František Lydie Gahura a stavba nyní znovu promlouvá jeho dokonalým záměrem, kdy budova tvoří vlastně katedrálu s dominantou letadla, coby levitujícího kříže. Osudných 160 km/h zastavilo valašského Ikara.

Maketa letadla přišla na šest miliónů korun. Město Zlín přispělo částkou 2,8 milionu korun, rodina Baťů věnovala 2,6 milionu korun, přes 100 tisíc korun poslalo švýcarské město Möhlin, kam měl Tomáš Baťa při osudném letu namířeno. Zbytek peněz zajistila u sponzorů Nadace Tomáše Bati. Letadlo tvoří asi dva tisíce malých a velkých částí a obrovské množství nýtů, kterými je spojené. Rozpětí křídel měří 18 metrů, na délku má 10,5 metru, váží něco přes tunu.

Letadlo je přesně rozměrově, jako bylo to původní. Má zkrácená křídla proti originálu letadla, jinak by se do památníku nevešlo, proto i za Bati zkracovali křídla.Letadlo je ve stříbrné a černé barvě. Náročná byla zejména příprava. Půl roku se vytvářel ve 3D programu model, ve kterém se letadlo rozkreslilo na díly. Pro výrobce bylo těžké zejména ohnout vlnitý plech do správného tvaru. Výroba trvala více než rok.

Samotný objekt patří k vrcholům zlínské funkcionalistické architektury. Budovu později využívala filharmonie a krajská galerie, město se poté rozhodlo, že stavbě vrátí původní podobu i účel. Památník si po obnově lidé prohlédli poprvé loni 28. října, dosud v něm však letadlo chybělo.

Památník byl ve zkušebním provozu otevřen již dříve. Zájem je obrovský, vždy bylo plno. Nechodí jen místní, ale i lidé z celé republiky i ze zahraničí. Nyní se očekává ještě větší nárůst zájmu o tuto unikátní stavbu.

Zdroj foto: Se svolením města Zlín
Zdroj info: Živý Zlín – tisková zpráva