Dolomity lákají na nejstarší adventní trhy i středověkou atmosféru

Autor:

Patříte mezi fanoušky vánoční atmosféry, svařeného vína, světly vyzdobených měst a zároveň milujete hory? Vydejte se letos nasát vánoční atmosféru do italského Trentina.

Region nacházející se uprostřed majestátních vrcholků Alp je oblíbenou destinací milovníků lyžování, kromě toho ukrývá také jedinečné vánoční tradice, chutě i tradiční řemesla. Kam konkrétně v Trentinu vyrazit za těmi nejlepšími zážitky?

Vánoční trhy v Trentu

Město Trento letos pořádá vánoční trhy již po devětadvacáté, a to od soboty 18. listopadu až do 7. ledna příštího roku. Trhy se konají na dvou historických náměstích v centru města, na náměstí Piazza Fiera a Piazza Mostra. Těšit se můžete na nespočet řemeslných výrobků a typické jídlo i víno. Bohatý program plný akcí a doprovodných iniciativ promění centrum Trenta v město Vánoc.

Adventní Rovereto a trhy na zámku

Během vánočních svátků se ulice Rovereta rozsvítí kouzelnými světly a ulice Via Roma se zas promění ve vánoční tržiště. Na něm můžete koupit místní řemeslné výrobky nebo si vychutnat šálek svařeného vína či tradiční pokrmy a sladkosti. Od 24. listopadu až do 7. ledna se celé historické centrum promění ve vánoční městečko, kde se budou konat nejrůznější výstavy umění a fotografií, scénky z Betléma, umělecká představení, tematické prohlídky i aktivity pro nejmenší ve speciální dětské vesničce.

Pokud se do Rovereta vydáte, zastavte se i v nedaleké vesnici Ala, která vás uchvátí nejen krásou svých historických budov, ale i nabídkou řemeslných výrobků a místních dobrot. Návštěvníky navíc každý den pobaví putovní představení, koncerty, výstavy a prohlídky města za svitu luceren s průvodci v kostýmech z 18. století. Program nezapomíná ani na rodiny s dětmi, které se budou moci zúčastnit různých dílen a her. Zastavit se můžete i na impozantním zámku FAI (Castello di Fai), v jehož zahradách se od 25. listopadu do 17. prosince konají vánoční trhy.

Habsburský trh v lázních Levico

Lázně Levico Terme, které mimochodem patřily mezi oblíbené destinace císařovny Sisi, pořádají od 18. listopadu do 6. ledna Habsburské vánoční trhy. Jakmile projdete vstupní branou Habsburského parku, ocitnete se na kouzelném místě, kde se dospělí i děti mohou nechat unášet vánoční atmosférou mezi tradičními dřevěnými stánky a pod staletými stromy. Chybět samozřejmě nebudou ani stánky s místními slanými i sladkými specialitami. Habsburský trh nabídne mimo jiné také bohatý kalendář doprovodných akcí a aktivit pro děti i dospělé.

Vánoce na břehu jezera Lago di Garda

V oblasti Garda si můžete vybrat jeden (nebo všechny) ze tří zajímavých trhů. S horkým svařákem v ruce se můžete procházet historickými centry městeček Arco a Riva del Garda nebo unikátní historickou vesničkou Canale di Tenno. V Arcu se trhy konají v termínu od 18. listopadu do 8. ledna, a kromě tradičních specialit a vína tu seženete i talíř českých knedlíků, pokud se vám zrovna zasteskne po domově. V Riva del Garda se můžou děti i dospělí vydat za Ježíškem, stačí jen přejít most k pevnosti Rocca di Riva, kde budou připraveny tvůrčí dílny, hrací koutky a také spousta sladkostí. Děti si budou moct napsat i svůj seznam přání a nechat ho Ježíškovi doručit. A chybět nebudou ani trhy. Ty se konají na náměstí Garibaldi a Battisti od 18. listopadu do 8. ledna. Kouzelná je také středověká vesnice Canale di Tenno, která se od 26. listopadu do 18. prosince promění ve vánoční vesničku, kde se můžete procházet úzkými uličkami a obdivovat ručně vyráběnou keramiku, šperky a umělecká díla místních řemeslníků.

Val di Fassa není jen o lyžování

Údolí Val di Fassa patří mezi jednu z nejoblíbenějších lyžařských destinací v Dolomitech. Pokud sem zamíříte v prosinci, obohaťte svou lyžovačku také o návštěvu nedalekého města Moena a místních vánočních trhů. Dřevěné vánoční domky jsou rozmístěny mezi náměstím Ramon, Sotegrava a Perla Alpina. Během slunečných dní tu navíc můžete pozorovat unikátní přírodní jev enrosadira. Při západu slunce se Dolomity barví do nejrůznějších odstínů růžové a červené a vytváří tak přímo magickou atmosféru.

Nejstarší vánoční trh, betlémy na hradě nebo Vánoce ve sklípku

Mezi další zajímavá místa Trentina patří i trh Siror, nejstarší vánoční trh v celém regionu, který se nachází ve vesnici Primiero. Dřevěné domky, ale i stodoly a stáje se během vánočních svátků proměňují v malebné obchůdky s vánočním zbožím. Samozřejmostí jsou i slané a sladké speciality, jako třeba typický sirorský sladký chléb brazedel, uzeniny, med a další dobroty. Vánoční atmosféru zažijete i ve městě Tonadica, kde místní obyvatelé postaví kuriózní betlémy, které můžete obdivovat při procházce historickým centrem. V Ossaně navštivte hrad Castel San Michele, jehož nádvoří se promění ve vánoční trh.

Z centra města sem vede speciální trasa, lemovaná neuvěřitelným počtem 1600 betlémů. Přímo na hradě pak najdete i betlém, který vypráví o vojácích v zákopech a připomíná události, které se skutečně odehrály o vánoční noci během první světové války. Jedinečný vánoční zážitek zažijete také ve vinařské oblasti Piana Rotaliana, kde dveře svých sklípků otevírají místní vinaři a nabízejí speciální komentované prohlídky spojené s degustací.

Zdroj info: Travel Advance, Visit Trentino
Zdroj foto: se svolením Visit Trentino