Dovolená chytře aneb čemu je dobré se při cestě vyvarovat a na co nezapomínat

Autor:

Venku začínají být pěkné a hřejivé dny. Není pro to divu, že se naše cestovatelská srdce začínají otevírat a my plánujeme, kam vyrazíme. Většinou všichni řešíme jeden a ten samý problém – málo peněz. My vám dnes poradíme pár tipů, které se vám budou hodit a nebudete si muset při tom ze svého itineráře vyškrtnout zajímavé výlety, protože vám přijdou finančně náročné. Nebudete se muset vzdát ani normální večeře a odbýt se suchým rohlíkem nebo rýží. Vždy na to musíte jít chytře a hlavně plánovat dopředu. Tím si ušetříte nervy a peníze, které se budou v další době hodit.

Šetřete

Schválně jsem to dala na první místo, protože to je to nejzákladnější, co byste měli udělat, abyste se nemuseli příliš starat o to, co si můžete koupit a co ne. Pokud necestujete často o to významnější by tento bod pro vás měl být. Samozřejmě cestujete-li každý měsíc, nedá se našetřit tolik peněz, aby to za to stálo. Avšak vždy se snažte ze své výplaty ukrojit alespoň pár stovek, které si můžete shromažďovat na jedno místo. Poté až pojedete do zahraničí si peníze můžete snadno vzít z obálky nebo prasátka, než přemýšlet, kolik peněz si vlastně mohu vybrat z účtu, tak abych příští měsíc nežila pod mostem. Ono se to snadno říká, ale věřte, že mnohdy je to opravdu těžké. Například vyskytne-li se nějaké nečekaná událost ve vašem životě, sáhnete i po odložených penězích, to je jasné.

Plánování

Druhý nejdůležitější bod a hlavně nejjednodušší, který můžete udělat, než vůbec na cestu vyrazíte. Pozorně si prostudujte mapu, recenze, tipy kam vyrazit a kde ušetříte. Internet je plný rad a užitečných informací od ostatních cestovatelů, díky kterým ušetříte nemálo peněz. Vy musíte jen obětovat večer pár hodin, abyste prošli pozorně všechny možné stránky. Zabere to sice čas, ale vyplatíte se to. Ostatně proč se jít najíst do restaurace, kde necháte desítky eur, když jen za rohem v ulici se skrývá malé roztomilé bistro, které vám ušetří půlku rozpočtu. Můžete prostudovat i weby kulturních památek, neboť často bývá některý den vstup zdarma. Stejně tak pouliční slavnost vás nebude stát mnoho peněz. A co takové výlety za přírodními krásami? Vidíte, hned máte ušetřeno.

Cestujte levně

Co to znamená? Prostě uberte ze svého komfortu a cestujte hromadnou dopravou, která vás vyjde vždy levněji. I když existují výjimky v určitých zemích, kde je cestování například taxíkem výhodnější, ale takových moc není, obzvlášť těch evropských. Samozřejmě můžete chodit i pešky, to vám ušetří úplně nejvíc peněz. Vždy si ale pozorně naplánujte a nebo se alespoň informujte, jak daleko se nachází váš cíl. Jistě byste nechtěli denně prochodit 30 kilometrů, jen kvůli tomu abyste ušetřili tři eura a večer byli absolutně nepoužitelní.

Cestujte mimo sezónu

Vaši kolegové v práci nebo kamarádi ve škole mají naplánovanou dlouhou dovolenou v létě? Buďte rádi, že vy ne. Sice přijdete o sluníčko, které ve stínu dosahuje i 40 stupňů, ale významně ušetříte. Každému musí být jasné, že jedete-li někam v hlavní sezóně, musíte počítat s tím, že si připlatíte. Počínaje cestovkami, jejichž dovolené jsou dvakrát tak dražší, než mimo sezónu, konče samotnými městy, které chtějí vydělat na přílivu turistů. Pokud tedy netrváte na tom, abyste se museli smažit na pekelném slunci, protože to dělá každý, prostě pár týdnů nebo měsíců počkejte. Uvidíte sami, že na Mallorcu můžete vyrazit klidně i v dubnu a už se hezky ohřejete a opálíte. Každý vám to bude závidět. A proč byste nemohli jet na jednu dovolenou na jaře a na druhou na podzim? Cenově vás to nakonec vyjde jako jedna velká v létě. Stačí si to jen dobře spočítat a najít ty správné destinace. Možná budete mít štěstí i na slevu.

Pojištění

Nikdy, ale opravdu nikdy, se nezapomeňte před cestou pojistit! Pokud si myslíte, že je to zbytečné a vám se přeci nic nemůže stát, tak jste na velkém omylu. Nikdy nevíte, co se může stát a tak by se vám vaše lehkovážnost mohla snadno prodražit. Ošetření v zahraničí je mnohem dražší než to u nás. Nejdražším ošetřením bývají paradoxně zuby a ty dokážou zabolet kdykoli a zrovna nejvíc v čas, kdy se vám to nejméně hodí. Samotné pojištění vás nesedře z kůže. Za týden v zahraničí zaplatíte zhruba pár stovek a to je oproti léčebným výlohám, které by vás mohly potkat, nic. Myslete na své zdraví, to máte jen jedno.

Zdroj foto: pixabay
Zdroj info: vlastní zkušenost, Invia, Lonely Planet