Dovolenkové útraty překonaly předcovidový rok. Nejvíce se utrácelo v Chorvatsku

Autor:

Pandemie koronaviru trvá už druhé léto, ale letos si jí Češi dovolenou zkazit nenechali, jak vyplývá z analýzy projektu Česko v datech.

Oproti loňskému roku, kdy zůstávali převážně doma a letní útraty poklesly napříč celým cestovním ruchem, se Češi letos odvážili vrátit do oblíbených destinací za hranicemi. Nejvíce utráceli v Chorvatsku, kde oproti loňsku české útraty stouply o 72 %, jak ukazují data České spořitelny o platbách kartou jejích klientů. Polepšily si i hotely a restaurace, které na tom byly z hlediska objemů transakcí platebními kartami o prázdninách lépe než před dvěma lety. Pod hodnotami předloňského roku však stále zůstávají cestovní kanceláře a aerolinky.

Češi si už letos nenechali koronavirem a omezeními s ním spojenými kazit dovolené. Vloni v prázdninových měsících méně utráceli za ubytování, dopravu, cestovní kanceláře, letenky, a menší obnosy nechávali dokonce i na čerpacích stanicích. „Letos se však situace otočila a útraty za ubytování nebo dopravu oproti roku 2019 výrazně stouply. Vyplývá to alespoň z dat České spořitelny o platebních transakcích jejích klientů provedených kartou. Nejvíce si polepšilo pohostinství. V roce 2019 lidé podle dat Spořitelny utratili v restauracích 1,71 miliardy korun, zatímco letos tato částka stoupla o 71 % procent na 2,94 miliardy,“ říká Tomáš Odstrčil z analytického projektu Česko v datech, který údaje zpracoval.

Aerolinky a CK stále v mínusu

Výjimkou jsou však aerolinky a cestovní kanceláře, kterým koronavirus téměř znemožnil podnikání a jsou oproti roku 2019 stále v mínusu. „Ve srovnání loňského roku a roku 2019 se obnosy utracené v cestovních kancelářích v obou prázdninových měsících propadly téměř o 75 %, zatímco letošní rozdíl oproti předcovidovému roku byl ‚jen‘ 27,5 %,“ vysvětluje analytička České spořitelny Tereza Hrtúsová. Zlepšení situace oproti loňsku je možné vysledovat i u leteckých společností, protože za letenky letos v průběhu prázdninových měsíců utratili klienti České spořitelny oproti loňským 81 milionům téměř dvojnásobnou částku. Ani to však nedosahuje hodnot z roku 2019, které překonaly 228 milionů korun. „Zlepšení potvrzují také data z pražského Letiště Václava Havla. V průběhu července letiště odbavilo meziročně o 140 % více pasažérů. Stále je však na zhruba třetině výkonu předcovidového roku 2019. V celém evropském letovém prostoru aktuálně létá o 30 % méně letadel oproti roku 2019,“ doplňuje Hrtúsová.

Platby přes internet válcují bankomaty

Během pandemie se změnil i způsob placení. Z bankomatů vybírají Češi méně než před rozšířením koronaviru. V průběhu letošních prázdnin na nich klienti České spořitelny provedli o téměř 16 % méně transakcí než předloni. „To ale může být spíš potvrzením globálního trendu přecházení na bezhotovostní platby. Masivně totiž stouply počty transakcí kartou na pobočkách obchodů (téměř o 42 %) a u plateb kartou na internetu jde dokonce o 80,5% nárůst. Objemy peněz vybrané z bankomatů ale klesly méně než počty výběrů, takže to také znamená, že si lidé zvykli vybírat vyšší částky,“ doplňuje Jan Hailich, šéf platebních řešení v České spořitelně.

V zahraničí rozhazujeme víc než před covidem

Po loňských prázdninách, kdy Češi zůstávali především v tuzemsku, vyrazili letos opět za hranice. Nejenže letos mimo Česko utratili kartou o 35 % víc peněz než vloni, ale dokonce o 5 % překonali výsledky z roku 2019. Vloni Češi za hranicemi utráceli především na Slovensku, kde podle České spořitelny nechali přes 410 milionů korun, ale letos se na první příčku vrátila nejoblíbenější přímořská destinace Čechů. Letošní prázdninové útraty v Chorvatsku překonaly 655 milionů korun.

Zajímavé ale je, že ačkoliv Češi v Chorvatsku pomocí platebních karet utratili největší obnosy, největší počet klientů České spořitelny provedl alespoň jednu transakci v Rakousku. U jižních sousedů přitom tuzemci utratili jen 346 milionů korun. „Rakousko je kromě oblíbené destinace pro dovolenou také tranzitní zemí jak při cestě do Chorvatska, tak do Itálie, kde klienti utratili v průběhu letošního srpna o 123 % více peněz než loni, a dokonce i o 36 % více než v předcovidovém srpnu 2019. Vyšší počet transakcí v Rakousku lze tedy kromě útrat na dovolené připsat také platbám na benzínových stanicích či za občerstvení při průjezdu,“ vysvětluje Tereza Hrtúsová z České spořitelny.

Radši na hory než do měst

Češi samozřejmě cestovali i po své vlasti. Jejich destinacemi se stávaly především hory nebo vinařské oblasti, zatímco velká města kvůli úbytku zahraničních turistů zaznamenala velký propad návštěvnosti. V Praze, Brně nebo Karlových Varech letní útraty oproti předcovidovému roku 2019 poklesly a například v Kutné Hoře šlo až o 54% propad v obnosech zaplacených na platebních terminálech Global Payments. Naopak do plusu šel rozdíl v útratách na jižní Moravě, kde stouply o 69 %. V Krkonoších šlo o 99% rozdíl a rekordního nárůstu se dočkala Šumava, kde částky utracené mezi červnem a srpnem vzrostly oproti stejnému období roku 2019 o 112 %.

Zdroj info: Česká spořitelna; Česko v datech
Zdroj foto: Pixabay