Hlášku Dycky Most! z populárního televizního seriálu znají i ti, kteří u obrazovky nestrávili ani minutu. Pronikla do mapových aplikací, na trička a placky a Most s ní zkrátka žije. Jaké je doopravdy město, které spousta výletníků zná jen z obrazovek?
Rodný dům Luďana alias Luďka Říhy, hlavního hrdiny seriálu, samoobslužná restaurace Severka, restaurace U Kalendů, Autodrom, hotel Cascade, nemocnice, knihovna a Chanov: tam všude se natáčelo. Zastavit se tam můžete i vy, filmová místa najdete v mapách, na sociálních sítích i v navigačních aplikacích. Stranou nezůstala ani jednička mezi mosteckými památkami, kostel Nanebevzetí Panny Marie. Mluví se o něm hned v úvodní epizodě, když ho Luďan Říha v podání herce Martina Hofmanna v pořadu Pošta pro tebe navrhuje pootočit správným směrem. Vzápětí poprvé zazní i hláška „Dycky Most!“ Víte, že původně ani nebyla ve scénáři?
Výlet do Mostu můžete zahájit v Turistickém informačním centru: slogan Dycky Most! tam mají na seriálových tričkách, plackách a dalších propagačních předmětech, navíc vám poradí, jak se dostat do míst, která byste rádi navštívili a třeba nevíte, kde je hledat. A také tu objevíte jednu zajímavost, kterou v jiných informačních centrech nepotřebují: interaktivní mapu starého Mostu, tedy města, o kterém psal Kosmas ve své kronice už v roce 1040 a v 70. letech minulého století zmizelo kvůli těžbě uhlí. Stačí najít libovolný dům ve starém Mostě a poklepáním se zobrazí dostupné fotografie s popisky. Z 80 obcí, které zanikly kvůli těžbě uhlí, byl Most největší. Boural se více než dvacet let, demolice definitivně skončila na apríla roku 1987.
V bývalé těžební jámě – tedy tam, kde stávalo staré město – se dnes rozlévá jezero Most, 2,5 km dlouhé a 1,5 km široké. Podle posledních zpráv si nad zmizelými ulicemi a náměstími zaplavete až příští rok, ale v Mostě se občas pořádají vzpomínkové akce pro ty, co chtějí projít po zaniklém historickém centru. Na louce pod hradem Hněvínem bývají vyznačené půdorysy zlikvidovaných staveb, od radnice přes lázně, divadlo a poštu až po minoritský kostel a klášter.
Symbolem zničeného Mostu se stal děkanský kostel, architektonický klenot pozdní gotiky z 16. století. V září 1975 naložili 60 metrů dlouhý a více než 30 metrů vysoký kostel na 53 speciálních podvozků, do pohybu se dal 30. září a po zdolání 841 metrů dlouhé trasy dosedl po sedmadvaceti dnech na dnešní místo. Po listopadu 1989 byl znovu vysvěcen a do interiéru se vrátil i původní oltář. Snímky původního Mostu i jeho bourání, dokumenty o přesunu chrámu, atraktivní fotografie zachycující situaci před a po či záběry nového města a rekultivované krajiny v okolí si prohlédnete ve stálé fotografické expozici ve vyhlídkové věži kostela.
Kam se podívat?
Místo plné zeleně, širokých ulic a velkoryse pojatých sportovišť své historické centrum sice obnovit nemůže, ale pořád je tu dost míst k objevování. Na místa, kde starý Most stával, se podíváte z výšky z hradu Hněvín, s dětmi můžete navštívit zážitkovou Dílnu alchymisty Edwarda Kelleyho a odhalit tajemství nejslavnějších triků, kterými ohromoval císaře Rudolfa II. Na svazích Hněvína si všimněte vinic, o které pečuje Vinařství Chrámce; vinná réva se na severozápadě Čech používá pro rekultivaci krajiny, zničené povrchovou těžbou uhlí. V historické budově bývalého německého reálného gymnázia si prohlédnete expozice Oblastního muzea, vypravit se můžete i na exkurze do Uhelného safari do obrovských lomů s důmyslným technickým vybavením. Dalším zajímavým místem je Podkrušnohorské technické muzeum, hornický skanzen s řadou technických památek. Sídlí v areálu bývalého hlubinného dolu Julius III a až na místo vás dopraví tramvaj spojující Most s Litvínovem.
Co ještě byste měli vědět o Mostě?
– Martina Hofmanna a Michala Isteníka, tedy Luďana a Edy ze seriálového Mostu, uvidíte v hlavní premiéře inscenace Shakespearovy Zimní pohádky na festivalu Letní shakespearovské slavnosti. Hofmann dlouhé roky hraje v Divadle v Celetné, Isteník je držitelem Thálie za činoherní výkon roku 2014. Slavnosti se konají od 25. června do 6. září na obvyklých místech v Praze, Brně, Ostravě i Bratislavě.
– Jezer je kolem Mostu víc, například Matylda nebo Benedikt, oblíbené koupaliště s rekreačním a sportovním areálem. V neděli 28. dubna tu proběhne letošní zahájení turistické sezony s tradiční jarní cyklojízdou. Připravené jsou dvě trasy 12 a 30 km, startovat se bude u volejbalového hřiště v 11 hodin.
– Znáte jména Stewart, Fittipaldi nebo Lauda? Nádherné historické vozy Formule 1, v nichž jezdili, uvidíte od 28. do 30. června na Mosteckém okruhu při akci The Most Historic Grand Prix.
– Kam vzít děti? Třeba do aquaparku, do zábavního parku Jungle Arena, do 5D kina, na únikovou hru anebo na procházku do lesoparku Šibeník. Jméno nezískal náhodně, ve středověku tu bývalo popraviště. Najdete tu několik dětských hřišť, venkovní posilovnu a betonové základy protiletecké obrany nedalekých chemických závodů z období druhé světové války.
– Jak to bude s otáčením kostela? Mostecký děkanský chrám se samozřejmě podruhé stěhovat nebude, pravidlo aby oltáře mířily na východ ke Svaté zemi porušují i jiné kostely v Česku. Kvůli pěknému umístění v krajině například Kilián Ignác Dientzehofer otočil poutní kostel Narození Panny Marie v Nicově u Plánice o 90° do severojižní osy, jinak otočený je i kostel Nanebevzetí Panny Marie v Neratově v Orlických horách.