Ekologická Itálie a její ocenění

Autor:

Co všechno k životu člověk potřebuje? Moderní technologie, obchod za rohem, auto, ale co když je to jinak. Schválně se zamyslete, jestli by vám nebylo líp, kdybyste byli bez všech těchto moderních vymožeností. Bylo by fajn, ráno vstát z postele a otevřít okenice, zatímco vás do nosu praští ranní vánek a slunce se líně protahuje nad obzor. Uvaříte si kávu a spolu s ní si sednete na verandu. Italská krajina se vám rozprostře jako na dlani.

Občas by si měl tímto způsobem odpočinout každý. Odjet daleko, kde ani internet nefunguje a užívat si jen toho, co mu nabízí příroda. Restart do života.

Říká se jim „Spighe Verdi“ nebo také „Green Spikes“, dalo by se říci, že jsou opačnou mincí k modrým vlajkám ( Blue Flags), které se každoročně udělují nejlepším přístavním městům v Itálii. Obě označení uděluje dánská společnost ONG FEE. Jedná se o nadaci environmentálního vzdělávání. Koncept je stejný. Označení si zaslouží každé město nebo vesnice, které si jako hlavní cíle stanovily udržitelný cestovní ruch a propagaci svého území.

V letošním roce si označení „Green Spikes“ vysloužilo 42 obcí, které jsou roztroušeny po 13 regionech Itálie, a to od severu až k jihu. Všechna místa prošla velmi přísným procesem výběru, což zajišťuje, že se jedná opravdu o nejlepší a nejekologičtější města v Itálii, kde můžete strávit dovolenou na venkově.

Aby mohlo město podat přihlášku, musí splňovat hned několik kritérii. Zohledňuje se například pečlivé využívání přírodních zdrojů, přítomnost jednoho a více typických produktů anebo kvalita turistické nabídky. Je to způsob, kterým můžou města a vesnice upozornit na obrovské zemědělské dědictví Itálie, ale nejen toho, také bohémské krajiny a tradice. A nesmíme zapomínat i na zemědělské produkty, jako je víno, sýry a olivy.

Všechna místa, která můžete navštívit a naplánovat si do nich cestu, můžete vidět v galerii na přiloženém obrázku.

Foto: Shutterstock