Ekologické aktivity, které můžete dělat na ostrově Koh Samui

Autor:

Lidé si pomalu a jistě začínají uvědomovat, že změna klimatu je opravdu hrozbou. Jsou to právě mladí lidé, kteří hledají ekologicky udržitelné aktivity a nevadí jim strávit nějaký čas činnostmi, které kompenzují dopad jejich pobytu na životní prostředí.

Dle průzkumu společnosti Booking se až 49% lidí domnívá, že sociální problémy rozhodují o tom, jestli se cestovatelé do země podívají nebo ne. Další 58 % respodentů uvedlo, že do destinace necestují v případě, že jejich pobyt má negativní dopad na životní prostředí a komunitu, která v místě žije. Zodpovědné cestování začíná být tak hitem.

V Thajsku často narazíte na zážitky typu jízda na slonovi, avšak za těmito turistickými lákadly mnohdy stojí zlé zacházení se zvířaty, ale samozřejmě tak, aby potenciální platící turisté nic neviděli. Naštěstí existují i záchranné akce a společnosti. Jednou z nich se stala společnost, která se věnuje slonům jen v tom nejčištším smyslu. Letos také vyhrály cenu „zodpovědné Thajsko“ v kategorii Péče a záchrana slonů v Thajsku. Samui Elephant Sanctuary byla první „svatyní“ pro slony, která je úspěšně osvobodila z otroctví a nelidského zacházení. Zároveň je průkopníkem etického a ekologického cestovního ruchu na ostrově.

Při svém pobytu na ostrově můžete praktikovat hned několik aktivit, které nezanechávají uhlíkovou stopu. Mezi ně patří například jóga. Každé ráno se sejdou nadšenci do cvičení na molu, kde otevírají duši a snaží se ze síly okamžiku vytěžit pro sebe co nejvíc. Stejné je to s thajkým boxem. Uvolněte stres v kardio tréninku, který se stal thajským národním sportem. Kdo si chce odpočinout, může se přihlásit do thajských tříd, ve kterých se naučí základní slovíčka a také se dozví o tom, co se v Thajsku smí a co ne.

Pokud budete chtít zanechat kousek sebe na ostrově, není nic jednodušího než se zapojit do dobrovolnických programů. Můžete se tak starat o slony a nebo uklízet a čistit pláže. Pokud naopak umíte dobře anglicky, můžete klidně učit lidi ve vsi. Pomoci můžete také nákupem v místních obchodech s tradičním zbožím. Ať už jsou to umělecká díla nebo jemné šperky, které ženy vyrábí na plážích. Pomoci místním obyvatelům se dá jakkoli a ještě z toho budete mít dobrý pocit.

Foto: pixabay