Elektrické koloběžky zmizí z českých ulic. Mají se vrátit zase až na jaře

Autor:

Pokud patříte mezi jedince, kterým lezou na nervy koloběžky odstavené kdekoliv jen ne na svém místě, můžete se radovat.

Spolu se zimním obdobím a s přibývajícím sněhem stáhne společnost Bolt své stroje z ulic. Stane se tak velmi brzo. Uvítali bychom, kdyby na stejnou strategii přistoupili i konkurenční služby. Minulý týden jsme na jednu takovou koloběžku od služby Lime totiž narazili přímo uprostřed chodníku na pražském Pohořelci. Člověk si tak říká, zda lidé, kteří na těchto koloběžkách jezdí, mají dost rozumu. Často to tak totiž nevypadá. Jestli odkládají koloběžky takto naschvál, nebo jsou jen líní popojet pár metrů, je záhadou. Nicméně chodcům se zase na chvíli bude lépe, v nejen pražské metropoli, existovat.

„Za současné situace, kdy sněhová nadílka ztěžuje i automobilovou dopravu, nepovažujeme za nutné ani rozumné, nadále udržovat flotilu našich koloběžek v provozu. Lidé je v tomto počasí využívají mnohem menší měrou, ale hlavně může být jízda na koloběžce na sněhu či náledí poměrně riskantní. A to navzdory všem bezpečnostním prvkům v rámci naší aplikace, mezi které patří například takzvaný začátečnický mód, který snižuje maximální rychlost na 15 km/h. Bezpečnost našich uživatelů je pro nás nejvyšší prioritou,“ vysvětluje Lucie Krahulcová, manažerka veřejné politiky pro službu mikromobility ve společnosti Bolt.

Důraz platformy Bolt na bezpečnost se projevuje i v mnoha dalších ohledech. Firma například vynakládá velké úsilí na vzdělávání uživatelů aplikace a zavedl se unikátní systém detekce nebezpečné jízdy ve dvou. Tato snaha se ostatně odráží i ve statistikách. Firma zaznamenala loni více než pětinásobný nárůst počtu jízd oproti roku 2020, přičemž za stejné období se počet nehod na zelených koloběžkách v přepočtu na milion kilometrů snížil o 12 procent a počet zranění více než o čtvrtinu.

Zdroj informací: Bolt
Foto: Michaela Rubešová