Elektrokola a elektrokoloběžky frčí. Co si při jejich výběru pohlídat?

Autor:

Foto: Pixabay

Elektromobilita je trendem posledních let. Svou popularitu si mezi lidmi získala díky rychlosti, šetrnosti k životnímu prostředí, ale i možnostem jak žít více aktivněji.

Napříč generacemi jsou nyní velmi oblíbená elektrokola nebo elektrokoloběžky. Pokud splňují specifické parametry, legislativa na ně pohlíží jako na jízdní kola. Jejich uživatelé jsou pak cyklisté a v provozu pro ně tak platí stejná pravidla, která by si každý účastník silničního provozu měl připomenout.

Na co si dát při výběru pozor

Kvůli bezpečnosti nesmí být elektrokolo vybaveno elektropohonem vyšším než 250 W. Jeho rychlost je omezena na 25 km/h. To znamená, že pokud cyklista překročí tuto hranici, motor se vypne a přestane pomáhat.

Podle odborníků je nutné si při výběru elektrokola zmíněné parametry opravdu pohlídat. Někteří prodejci je již v základu prodávají tzv. čipnutá. Tedy, že elektrokolo nemá omezovač maximální rychlosti a případně má vyšší výkon. „V tom případě už jezdec není cyklistou a na jeho dopravní prostředek se vztahují jiná legislativní pravidla, nezbytné je například řidičské oprávnění, pojištění vozidla, registrace vozidla apod,“ pokračuje Markéta Novotná z Týmu silniční bezpečnosti.

Ovládání je odlišnější

Elektrokolo je oproti klasickým jízdním kolům výrazně těžší a díky elektrickému pohonu má jinde umístěné těžiště. Někoho může váha a ovládání překvapit, proto je vhodné si ho před ostrou jízdou v provozu, a zejména jednotlivé úrovně asistence vyzkoušet na bezpečném místě. Kromě toho je potřeba zkontrolovat kapacitu baterie a hlídat dojezdovou vzdálenost. Ta je ovlivněna mimo jiné i váhou, terénem nebo stylem jízdy.

E-koloběžka může jet na rozdíl od e-kola sama

Jednou z výhod elektrokoloběžek je rychlá a snadná přeprava. Silniční zákon pohlíží na klasickou koloběžku jako na kolo. Stejně tak i na e-koloběžku, opět za určitých podmínek jako u elektrokola. Tedy pohon musí být do výše 250 W, u dodatečně montovaného 1 kW, rychlost maximálně do 25 km/h. Rozdíl elektrokola a elektrokoloběžky je v dopomoci. Při jízdě na koloběžce se buď pohybujeme vlastní silou, nebo pomocí elektropohonu. Zkombinovat to nelze. „Stejně tak při koupi elektrokoloběžky se musíme soustředit na veškeré parametry, aby byla považována za jízdní kolo. Pokud by je nesplňovala, jednalo by se o motorové vozidlo, které je opět svázané s řidičským oprávněním, registrací vozidla apod,“ říká Zuzana Pidrmanová, vedoucí oddělení prevence Policejního prezidia Policie ČR.

Koloběžka nemá na chodníku co dělat

Z hlediska pravidel silničního provozu cyklisté, a tedy i jezdci na koloběžkách nebo e-koloběžkách, na chodník nepatří – přestože je tam často bohužel vidíme. Výjimku mají děti do 10 let. Správně by se měli pohybovat tam, kde je umožněn pohyb cyklistů, jako například stezky pro cyklisty.

Co udělat pro bezpečnost

Při jízdě nesmí jezdec ohrozit chodce ani řidiče. Odpovědnost má logicky i za sebe. „Základem pro bezpečnou jízdu je ochranná přilba. Elektrokoloběžky a elektrokola jezdí svižně, a ačkoliv je ze zákona přilba povinná jen do 18 let, je doporučována i ostatním bez ohledu věku. I malý náraz do hlavy může mít velké následky. Pro představu, můžeme přirovnat pád při čelním nárazu v rychlosti 25 km/h k pádu z dvou a půl metrové výšky přímo na hlavu, to už za přilbu stojí,“ dodává Markéta Novotná.

Zdroj informací: Tým silniční bezpečnosti, Policie ČR
Zdroj foto: Pixabay