Evropská unie chce shromažďovat data o cestujících v mezinárodní dopravě

Autor:

Cestování do cizích zemí nebylo nikdy jednoduší, avšak se soukromím je to už horší. Dosud si Evropská unie pečlivě shromažďovala data o cestujících pouze v letecké dopravě. Nyní chce nově do sběru zahrnout i data z vlakové a lodní dopravy. Iniciativa Finska získala překvapeně širokou podporu členských států.

Hlavním smyslem celého sběru dat je, aby se dostatečně včas eliminovaly nebezpečné osoby, které jsou například celoevropsky hledané a nebo je podezření na jejich nezákonnou činnost. Finsko svou iniciativu také zdůvodňuje tím, že by nasbíraná data o cestujících, mohla pomoci v těžkém boji proti terorismu.

Podobná iniciativa by se také později měla týkat silniční dopravy, zejména tedy dálkových autobusů, které cestují napříč různými zeměmi. V čem a jak bude spočívat přesné shromažďování není zatím zřejmé, na druhou stranu je třeba si položit otázku, jestli my lidé jsme stále svobodní, nebo nás už navždy bude někdo sledovat, přestože si tolik chceme chránit své soukromí. Je tedy jen otázkou času, kdy by se celé „shromažďování“ dat mohlo přesunout i například do veřejné hromadné dopravy.

Foto: pixabay