Fakta o cestování, která vás zaručeně překvapí

Autor:

Mezinárodní cestování je zatím v nedohlednu, ale volný čas můžete využít k zjištění překvapivých faktů nejen o cestování, ale také o samotném světě. Některé informace jste možná už slyšeli, ale jiné vám vyrazí dech.

Jestli jste si mysleli, že o světě a cestování víte všechno, možná se mýlíte. O světě nevíme zdaleka tolik, kolik si opravdu myslíme. Tak schválně, víte, jak dlouho trvá nejkratší komerční let? (pozn.: trvá rozhodnodně kratší dobu, než si uvaříte vejce) A víte o zemi, ve které není žádná řeka? Opravdu existuje. Švédsko je zase rájem pro masové kuličky, ale víte, že tam mají velmi netradiční přísadu na pizzu? To vše a mnohem více se dozvíte v dnešní článku.

1. Nejdelší komerční let na světě vs. nejkratší komerční let na světě
Ten nejdelší trval celých 30 hodin. Lítalo se z Austrálie na Srí Lanku v letech 1943-45. Cestující na lince tak mohli vidět východ slunce hned dvakrát. V současné době je nejdelší let ze Singapuru do New Yorku a trvá 17 hodin a 50 minut.

Co se týká naopak nejkratšího letu, budete překvapeni. Takový let se provozuje ve Skotsku mezi ostrovy Westray a Papa Westray. Celý let trvá minutu a půl. Pokud má pilot dobrý den, zvládne trasu i za 50 sekund.

2. Vlaky v Indii přepraví denně 23 miliónů lidí
Věděli jste, že takové množství odpovídá populaci Austrálie? Kdyby se všechny naplněné vlaky poskládaly za sebe, mohly by zemi obtočit jeden a půl krát. Začínáte pociťovat fóbii z lidí?

3. Saudská Arábie nemá řeky
Země na arabském polostrovu nemá žádnou trvalou řeku. Jedná se o jeden ze 17 států, kterými neprotéká žádná řeka. Vodu tak musí brát z jiných zrojů. Člověku tak nějak přijde, jaké má štěstí, když mu z kohoutku teče vzácná voda, že?

4. V Etiopii je rok 2013
Že existují zvláštní lidé, to už víme, ale existují i zvláštní státy. Například tady Etiopie má svůj vlastní kalendář, podle kterého se řídí. Rozdíl ve vnímání času je zhruba 7 let. Stejně tak v zemi začíná nový rok 29. srpnem.

5. Velká Británie má nejdelší oficiální název země
Oficiální název zní Spojené království Velké Británie a Severního Irska.

6. Piloti a co-piloti nejedí stejné jídlo před letem
V rámci standardních konvencí nejedí oba piloti stejné jídlo – z jednoduchého důvodu, a to aby se předešlo tomu, že budou oba indisponováni při letu ( například otravou z jídla.) Pokud je jeden z pilotů neschopen řídit letadlo, převezme za něj štafetu ten druhý.

7. Ve Švédsku si dávají na pizzu banán
Trochu mi to připomíná naše – Ananas na pizzu nepatří!

8. Navzdory tomu, co lidé říkají, Velká čínská zeď není vidět z vesmíru
I kdyby se vesmírná loď pohybovala v nižší sféře Země, musel by člověk hodně zaostřit, aby zeď opravdu viděl, a to i za jasného počasí.

9. Súdán má více pyramid než Egypt
I když se zdroje liší, v Súdánu se tvrdí, že má asi 250 pyramidových struktur, které byly postaveny ve Starověku. O Egyptě se předpokládá, že má pyramid jen 100.

10. Existuje 320 tisíc lidí, kteří se učí klingonštinu na aplikaci Duolingo. (fiktivní jazyk ze světa Star Trek)
Oproti tomu angličtinu, která je nejoblíbenějším jazykem, se přes aplikaci učí více jak 34 miliónů lidí.

Bonus na závěr: V Disneylandu nebudete nikdy dál, než 30 kroků od odpadkového koše.

Foto: pixabay