Farmářské trhy, tradice nebo výdobytek posledního desetiletí? Oficiální definicí tzv. „farmářských trhů“ je prodej potravinářského nebo zemědělského zboží koncovému spotřebiteli, nejčastěji ve větších městech a pod otevřeným nebem.
Tyto trhy, dříve označované také jako sedlácké či zemědělské, stojí na tisíciletých základech, kdy nefungovalo „přeprodávání“ zboží, ale po celá staletí řemeslníci a zemědělci prodávali své výrobky konečnému zákazníku. S příchodem kamenných prodejen pak tento způsob prodeje začal logicky postupně ustupovat, až se na některých místech naší republiky úplně vytratil.
To se však změnilo v roce 2009, kdy pan Jiří Sedláček, organizátor dnešních farmářských trhů v pražských lokalitách Náplavka, Kubáň a Heřmaňák, oslovil magistrát hlavního města Prahy s návrhem na vytipování 24 lokalit, ve kterých by bylo vhodné trhy uspořádat. Projekt se probral k životu v září 2009, kdy byly uspořádány historicky první farmářské trhy tak, jak je známe dnes a to v pražských Klánovicích.
Ještě větší úspěch než Klánovice pak zaznamenal tzv. Kulaťák na Vítězném náměstí v Dejvicích, kde se první akce tohoto typu konala v březnu 2010 s předpokládanou účastí tisíce lidí, kterých nakonec dorazilo více než deset tisíc. Trhy na Kulaťáku zaznamenali tak obrovskou reálnou účast oproti té předpokládané, že již dvě hodiny po zahájení většina trhovců neměla co prodávat.
Díky úspěchu prvních farmářských trhů bylo jen otázkou času, kdy se postupně rozšíří do celé republiky, což se v následujících letech opravdu stalo a akce zažívala obrovský boom. A není divu, zdatní obchodníci odhalily skrytý potenciál svých produktů a co víc, ideálního koncového zákazníka v podobě obyvatel větších měst, kteří touží po kvalitních produktech přímo od zdroje. Nebudeme tedy přehánět, když řekneme, že se účast na farmářských trzích stala módní záležitostí a oblíbeným způsobem, jak trávit víkendová dopoledne, která se leckdy protáhla do pozdního odpoledne. Na druhou stranu, když si připomeneme dnes již ikonické farmářské trhy na pražské Náplavce ani my bychom neodolali.
Kam vyrazit na trhy
A kde u nás najdeme ty nejhezčí? Kromě již zmiňovaných pražských lokalit Náplavka, Kubáň, Kulaťák a Klánovice, můžeme vřele doporučit i „Jiřák“ neboli trhy na náměstí Jiřího z Poděbrad v blízkosti kostela Nejsvětější srdce páně, zaujmou určitě i trhy na Pankráci nebo na Smíchově, Hradčanské, Ládví či na Černém mostě. Na jižní Moravě pak doporučujeme návštěvu trhů na zámeckém nádvoří v Rosicích či na brněnském Zelném trhu.
Poznávací výlety po památkách naší země je pak ideální spojit s návštěvou farmářských trhů v Karlových Varech, Litomyšli nebo Telči. A kdyby vás i přes současnou situaci vaše cesty přece jen zavály za hranice, podle aktuálního žebříčku, najdete ty nejlepší farmářské trhy na trhu Torvehallerne v Kodani, v barcelonské La Boquerii a v londýnském Borough marketu. My osobně doporučujeme i návštěvu farmářských trhů v Paříži a newyorském Brooklynu.
Asi nejdůležitější otázkou pro nezasvěceného čtenáře je, co tak na farmářských trzích koupit? Vzhledem k protiepidemickým opatřením zde bohužel nemůžete koupit občerstvení k okamžité spotřebě, což bohužel zahrnuje dokonalé řemeslné zmrzliny, čepované italské prosecco i všechny druhy tzv. „na fresh“ připravovaných pochutin od burgerů s trhaným kachním masem až po poke bowles či tradiční trdelníky a langoše.
Od 12. 4. 2021, kdy se farmářské trhy opět probudily k životu, si zde ale můžete vybírat z pestré nabídky ovoce a zeleniny, mléčných a masných výrobků nebo si sem jen zajít pro kytici čerstvých květin a zpříjemnit si tak jarní dny. Zkrátka a dobře, farmářské trhy, jsou při přísném dodržování všech opatření, jednou z mála kratochvílí, kterou si můžeme dopřát, a to se v dnešní době váží zlatem.