Francie se snaží zachránit své tradiční kavárny

Autor:

Pro každého Francouze, který žije ve větším městě, je kavárna něco jako druhý domov. Zde se setkávají se svými známými a probírají pikatní drby, se svými milými si vyznávají lásku a nebo si sem jdou pouze sednout na dopolední kávu a croissant. Avšak důležitost těchto typických kaváren je tak velká, že dokonce samotným francouzský prezident zahájil misi pro jejich záchranu.

Prezident Emmanuel Macron zahájil počátkem měsíce kampaň na znovuotevření vesnických kaváren po celé zemi, a to zejména v oblastech, které v poslední letech pocítily velký úbytek populace. K tomuto úbytku dochází zejména v případě, kdy se mladí častěji stěhují z vesnic do měst za lepší prací nebo vzděláním.

Malé vesnice nebo městečka představují stále 30% celé Francie a většina těchto obcí nemá žádnou kavárnu ani bistro. Místo setkání tamějších lidí je důležité pro celou vitalitu obce. Není to jen o kávě, ale především o kultuře, lidech a komunitě. Dle statistik klesl za posledních 50 let počet kaváren z 200 tisíc na 40 tisíc v celé zemi.

Kampaň s názvem „1000 kaváren“ vede charitativní společnost, která získala finanční prostředky od vlády, aby vybudovala nové kavárny a také je nějakým možným způsobem udržela v provozu. Přispět k provozu kaváren mohou samotní starostové jednotlivých obcí, kteří si mohou podat na příslušných webových stránkách žádost o otevření kavárny.

Kavárny na venkově budou také místem, které nabídne místním obyvatelům mnohem víc. Budou si zde moci koupit základní potraviny například sýr, mléko nebo chléb a také bude možnost využít i poštovních služeb.

Foto: Shutterstock.com