Frustrující poplatky leteckých společností

Autor:

Poplatky, které si účtují některé letecké společnosti, jsou občas trochu moc. Nakonec, když to člověk všechno sečte, tak si říká, že by raději měl sedět doma na zadku. Platíte za kufr, za sedadlo, za jídlo, i za to, že vůbec na letiště dojedete.

Je to neuvěřitelné, ale například za loňský rok letecké společnosti vybraly téměř 50 miliard jen z poplatků za zavazadlo. Není proto divu, že si společnosti v poplatcích libují. Na druhou stranu, ne vždy musí být zaplacení poplatku nutné zlo. Zejména pokud neletíte s nízkonákladovými společnostmi. V opačném případě raději zavíráte internetový prohlížeč, když zjistíte, že abyste si mohli s sebou vzít palubní zavazadlo, přijde vás poplatek pomalu na stejnou částku, jako je samotná letenka.

Určitý poplatek zaplatíte také například za zrušení rezervace nebo za změnu na letence. Poplatky se výrazně liší u každé letecké společnosti. Někde po vás budou chtít pár drobných, jinde by vás vyšla levněji úplně nová letenka. Bohužel platí se i za drobnosti typu deka a nebo polštářek pod hlavu. Raději si tedy zchumlejte pod hlavu mikinu.

V příštích několika týdnech nás čeká náročná sezóna. Je třeba se tedy zamyslet nad tím, jeslti náhodou některé letecké poplatky, nejsou přeci jen pozitivní. Mezi takové platí například zakoupení sedadla. Ano, stojí to pár stovek navíc, ale v letadle, se kterými letají například Raynair nebo Wizzair, si s prostorem kolem sebe nemůžete moc vyskakovat. Obecně tak v přední části bývá více místa a pokud oželíte výhled z okénka, pak si raději rezervujte místo v uličce, kam případně můžete pohodlně natáhnout dlouhé nohy.

Mezi další doporučené poplatky také „Priority Boarding“, který byste měli zvážit zejména, pokud si chcete vzít s sebou kufr na palubu letadla a letecká společnost ho nemá zahrnutý v ceně letenky. Cena je zarážející, protože pokud zrovna číháte na levné letenky, může vás pak překvapit, že „PB“ vás vyjde u některých (zejména nízkonákladovek) společností na téměř totožnou cenu, jako je cena letenky. Na druhou stranu, tím získáte značné výhody. Můžete jako první nastoupit do letadla nebo si můžete s sebou vzít právě zmiňovaný palubní kufr.

Foto: pixabay