Geoglyfy: Záhadné gigantické obrazce

Autor:

Při cestování po světě můžete často narazit na zajímavé přírodní, ale i uměle vytvořené objekty. Mezi ty rozhodně patří i záhadné geoglyfy, kterých po světě naleznete opravdu mnoho. Ať už jsou to Bílí koně v Británii, Velký los na Uralu nebo ztvárnění různých zvířat a obrů v Amazonii. Dávné civilizace nám zanechaly dědictví, které se v moderních dějinách snažíme rozluštit.

Zatím nejstarší geoglyf se nachází právě na Uralu. Běžným okem nelze spatřit, a tak se jeho objev podařil jen díky satelitním snímků, které obra zachytily z vesmíru v celé své kráse. Stáří obrazce se datuje téměř na 6 tisíc let. Dodnes se ale neví, jaká civilizace a k jakému účelu jej vytvořila. Výslednou podobu obrazce mohli lidé, kteří jej ztvořili, kontrolovat z protějšího kopce, protože se obrazec nachází na mírném kopci, kde nejspíše byla umístěna i výhledová plošina. Obrazec se svým tvarem nepodobá jiným zatím objeveným obrazcům jako je například ten Bílého koně v Oxfordshiru.

Stejně tak se nepodobá ani obrazcům v Peru, kterých zde bylo objeveno přes 150. Mezi obrazci se tak nachází například dvouhlavý had, člověk s hranatou hlavou, kočka nebo pavouk. Nejmenší geoglyfy na náhorní plošině Nazca měřily pouhých pár metrů, naopak ty největší dosahovaly až 100 metrů.

Samozřejmě existuje mnoho teorií, které odpovídají alespoň částečně na otázku, proč lidé tvořili tyto obrazce?

Tou nejjednodušší odpovědí je, že je tvořili lidé, aby uctívali své bohy. Na druhou stranu vystává otázka, proč byly obrazce tak velké a v jiných kulturách stačilo postavit svatyni? Na to odpovídá další teorie, která je přikloněna k mimozemšťanům. Údajně tyto obrazce měly zanechat jejich vesmírné lodi, avšak, že by to byly modely lodí zvířat? Nepravděpodobné. Možná to byly ale vesmírné značky, něco jako vesmírné majáky při putování. Ať už je to jakkoli, odpověď se zřejmě jen tak nedozvíme. Do té doby můžeme obrazce jen pozorovat a přemýšlet nad jejich smyslem.

Foto: Flickr, pixabay