Hallstatt se hroutí pod náporem turistů a filmových diváků

Autor:

Už před natočením filmové animované pohádky býval Hallstatt přeplněn turisty. Každý jej znáte ze svých sociálních sítí. Alpská vesnice, která je uhnízděna v rakouském pohoří v okrese Gmunden. Kaskáda budov tak působí až pohádkovým dojmem, přidáme-li k tomu zasněžené kopce a křišťálovou jezerní hladinu.

Počet obyvatel vesnice je pouhých 780, avšak počet turistů, kteří ročně oblast navštíví toto číslo několikanásobně překračuje. Uvádí se, že denně vesnici navštíví více jak 10 tisíc lidí. Bohužel turisté si neuvědomují, že v této vesnici žijí i místní obyvatelé, kterým nemusí být zrovna dvakrát po chuti tak obrovský zájem ze strany turistů, kteří si kolikrát dovolí víc, než by měli.

Hallstatt má tu smůlu, že vypadá na fotografiích dobře. To je hlavním lákadlem instragamových šílenců. Bohužel existuje už i druhý důvod, proč se turisté sjíždějí do obce. Mnozí věří, že Hallstatt byl předlohou pro Disney pohádku Ledové království a tedy pro království Arendelle. Zájmu o místo se tak těší převážně čínští turisté. Není tedy divu, že si před pár lety postavili v Číně repliku městečka.

Nyní nastal čas se zaměřit na prevenci, jak snížit cestovní ruch v městečku a navrátit místním obyvatelům jejich domov a hlavně život. V roce 2017 musela dokonce obec najmout „vyhazovače“, který vyhazoval turisty z obecní fary. Ti tam totiž rádi narušovali bohoslužby. Bohužel cestovní ruch je pro město i tak důležitý, neboť z něj žije, avšak i přesto by starosta obce rád snížil příval turistů alespoň o třetinu. Nikdo totiž nechce jíst oběd, aby se na něj z okenice díval čínský turista.