Hitem letošní zimy je Dominikánská republika i díky svému přístupu k neočkovaným

Autor:

Stovky Čechů letos v zimě vyráží ohřát se a odpočinout si do Dominikánské republiky. Není divu, nově sem létají přímé lety z Prahy, ceny jsou příznivé, místní pláže se svojí krásou vyrovnají Maledivám, a navíc je tu pořád co dělat.

Dominikánská republika patří každoročně k nejvyhledávanějším exotickým destinacím, ovšem letos její obliba ještě roste. Jde o překvapivě pestrou destinaci s překrásnými plážemi a přírodou, a navíc nejlacinější způsob, jak se podívat do Karibiku. Když si k tomu přidáte fakt, že hranice jsou Čechům otevřené a vstup do země je, co se týče proticovidových opatření, příjemně snadný, je volba, kam letos v zimě vyrazit do tepla, naprosto jasná.

Země totiž po turistech nevyžaduje negativní test, není třeba se prokázat ani potvrzením o očkování. Je však třeba vyplnit příjezdový formulář a počítat s tím, že na tamním letišti probíhá kontrola teploty a namátkové rychlotesty. Očkovaní jsou jich ale ušetřeni.

Pro surfaře i rodiny s dětmi

Co vás na dovolené v této karibské zemi čeká? „Nabízí se říct, že je Dominikánská republika skvělou destinací pro rodinnou dovolenou. Je tu totiž spousta hotelů s aquaparky a nejen děti tu mají pořád co dělat, jenže tady si na své přijde každý. Jsou tu všechny varianty hotelů – nabídka uspokojí kromě rodin i velmi náročné klienty, zároveň low budget cestovatele, a ti, kdo naopak chtějí mít od dětí klid, mohou využít adults only hotely,“ popisuje Andrea Řezníčková, mluvčí cestovní agentury Invia.

Tato země je velmi moderní, bezpečná a civilizovaná. Nabízí veškerý komfort, spoustu zábavy, nočního života i výletů. Lze sem cestovat po celý rok, v létě je tu přes 30 stupňů, v zimě kolem 28. Na podzim je Dominikánská republika díky větru a velkým vlnám rájem surfařů.

Nejkrásnější pláže na světě

Dominikánská republika zabírá dvě třetiny východní části ostrova Hispaniola v souostroví Velké Antily. Na severu ji omývá Atlantský oceán a na jihu Karibské moře. Můžete si tak být jistí, že na vás čeká křišťálově čisté azurové moře. Hlavním městem je Santo Domingo, jehož koloniální zóna patří na seznamu památek UNESCO. Jde totiž o nejstarší město Nového světa, kde najdete první katedrálu, univerzitu i nemocnici v Americe. Je tu také přes 300 muzeí, galerií, koná se tu spousta kulturních akcí. V regionu Karibiku a Střední Ameriky je město vyhlášené i svou gastronomickou scénou.

Nejoblíbenějším letoviskem je Punta Cana na východě ostrova, kde se setkává Atlantský oceán s Karibským mořem a jsou tu jedny z nejkrásnějších pláží na světě – pláž Bavaro bývá v žebříčcích top 10. Krásné jsou ale také Uvero Alto, Cabeza de Toro, Macao, El Cortecito nebo Juanillo

Pokud byste nechtěli s dětmi cestovat příliš daleko, zůstaňte v destinaci Boca Chica, která leží kousek od mezinárodního letiště v Santo Domingu. I tady najdete krásné bílé pláže, korálové útesy a laguny s tyrkysovou vodou. Počítejte však s tím, že o víkendech sem hodně jezdí místní, obyvatelé Santo Dominga, užít si volný čas.

Díky tomu tu však najdete spoustu zábavy i po setmění – užijete si řadu restaurací, diskoték a barů umístěných přímo na pláži. Pokud byste chtěli najít spíš klidnější kout, odkud občas vyrazíte za zábavou, zapamatujte si město Juan Dolio. Jeho klid a pohodu vyhledávají hlavně zamilované páry. Ani tady se nudit nebudete – v průběhu dovolené můžete vyzkoušet třeba potápěčský kurz nebo navštívit baseballový zápas na stadionu Tetelo Vargas.

Cesta do přírody i historie

Kam na výlet? La Romana je známá jako Město cukru, leží tu totiž rozsáhlé plantáže cukrové třtiny, která byla ještě nedávno hlavním ekonomickým zdrojem tohoto ostrova. Po cestě navštivte také uměleckou vesničku Altos de Chavón, která je vlastně dokonalou kopií koloniálních vesniček z 16. století, a tak si tu můžete krásně představovat, jak se tehdy asi žilo.

V Dominikánské republice si užijí i milovníci přírody. Doporučuji národní park Parque Nacional del Este a proslulé korálové ostrůvky Saona a Catalina. Jsou domovem mnoha endemitů, roste zde celkem 572 rostlinných druhů, z nichž je 53 endemických a trvale tu hnízdí na 60 ptačích druhů. Během výletu lodí je možné na otevřeném moři spatřit delfíny.

Přírodou za rumem

Největší přírodní bohatství však najdete na poloostrově Samaná na severovýchodě země. Tropické pralesy, tyrkysové moře a nekonečné háje kokosových palem dělají z tohoto místa pravý karibský ráj. O poloostrově se vypráví, že se tu dokonce zastavil Kryštof Kolumbus na cestě do Nového světa. Sa-maná byla po dlouhou dobu opuštěným místem. První obyvatelé sem přišli z Kanárských ostrovů až v roce 1756. Po určitou dobu to byl i ráj pirátů, kteří odtud útočili na proplouvající lodě. Později se poloostrov ocitl v držení Napoleona Bonaparta a byl obsazen také americkou armádou. Pestrá historie a prolínání evropské a africké kultury vytvořily ze Samaná jedinečné místo s osobitou kulturou.

Odpočinek i cesty do přírody si pak ještě můžete zpestřit ochutnávkou místního rumu. Produkce cukrové třtiny, z níž se slavný místní rum vyrábí, je snad ještě kromě tabákového průmyslu pro ekonomiku Dominikánské republiky to nejzásadnější, a tak byste bez ochutnání rozhodně odjíždět neměli.

Zdroj informací: Invia
Zdroj foto: Pixabay