Hory to nejsou jen zimní radovánky, ale také nebezpečné omrzliny

Autor:

Konečně napadl sníh a každý se jistě těší na zasněžené sjezdovky, na kterých stráví většinou celý den. Nebo jste více dobrodruzi a rádi se touláte zimní krajinou v zahraničí? Dávat byste si tak měli pozor na pár věcí. Statisticky máte potvrzeno, že vás postihnou spíše omrzliny, než že vás zavalí horská lavina. Pří pobytu venku vás ale také může potkat nečekané podchlazení.

Podchlazení se dostaví, jakmile působí dlouhodobě nízká venkovní teplota na organismus. Pozor si tedy dávejte už v případě, že se rtuť na teploměru schyluje k nule. Podchlazení nepřidává ani ledový vichr, působení návykových látek a nedostatečné oblečení. Příznaky přicházejí pomalu, často si takový člověk ani neuvědomuje, že je postihnutý podchlazením. Zpozornět byste měli, pokud se u vás objeví jeden z následující symptomů. Objeví se třesavka a dochází ke zrychlení srdečního tepu a také dechu. V další fázi se objevuje ztuhlost svalů, únava a nemožnost mluvení. Později může člověk upadnout až do bezvědomí. Bez odborné pomoci hrozí i smrt následkem zastavení dechu.

První pomoc v takovém případě je jednoduchá. Snažte se osobu přenést co nejrychleji do tepla. Pokud je jeho oblečení mokré, vyměňte ho za suché. A zabalte ho do dalších vrstev oblečení a dek. Pokud osoba vnímá, můžete ji podat sladký teplý čaj. Ve vážných případech volejte okamžitě záchrannou službu. Pokud jste v zahraničí pomůže vám i asistenční služba vaší pojišťovny. Jestliže osoba upadne do bezvědomí, okamžitě zahajte kardiopulmonální resuscitaci.

Mezi další nebezpečná onemocnění, které vás mohou potkat venku v zimě jsou zajisté i omrzliny. Ty vás postihnout nejčastěji na odkrytých částech těla jako jsou nos, uši a dlaně (pokud nemáte rukavice). Nejsou životu nebezpečné, avšak jejich průběh se může dramaticky zhoršit a zanechat trvalé následky. Jak poznáte omrzliny? Část kůže bude bledá až šedožlutá, pokožka také bude chladná a často necitlivá na dotek. Po zahřátí téměř okamžitě dochází k začervenání kůže a známému mravenčení. V ojedinělých, avšak závažných případech vznikají také puchýře.