Výlet na hrad Kokořín: Útočiště loupežníků i romantické pohádkové místo

Autor:

Léto je vhodné na výlety po Česku, a tak jsme vyrazili navštívit jeden z oblíbených skalních hradů, kde se točilo hned několik pohádek.

Kokořínsko, vzdálené asi hodinu od Prahy, je rájem pro nekonečné toulání se přírodou a obdivování pískovcových útvarů. Naleznete zde tedy další turistické cíle než je pouze hrad Kokořín. Jsou to například Kokořínské pokličky nebo rybník Harasov, který oceníte zejména teď v létě. Ačkoli nutno podotknout, že z našeho pohledu se jedná spíše o vodu typu žabinec pokrytý rozkvetlými lekníny. Osvěžení poskytne, ale za jakou cenu.

Foto: Michaela Rubešová

Kde zaparkovat auto?

My jsme auto zanechali na parkovišti v campu. Jedná se o to poslední záchytné místo, než se vydáte pešky na hrad. Za parkování se platí 100 korun za auto. Samozřejmě, kdo přijede dříve, chytne lepší místa. Nachází se zde i rychlé občerstvení. Vhodné je, se najíst tady a nebo mít s sebou svačinu. U hradu je totiž jen maličký stánek, kde prodávají spíše sladkosti jako trdelník, cukrovou vatu a ledovou tříšť. Tu jsem si mimochodem dala a řekněme, že kolem melounu to šlo hodně vzdáleně. Ceny jsou ale celkem přijatelné. Párek ve „francouzském rohlíku“ stojí 48 korun a za smažák dáte 140 korun. Pivo mají za čtyřicet a vodu za 35 korun.

Foto: Michaela Rubešová

Kudy se vydat na hrad a co tam dělat?

Směr je poměrně snadný. Stále do kopce a za davem lidí. Je jedno, jestli se sem během sezony vydáte o víkendu nebo přes týden. Lidí potkáte tak či tak dost. Zpočátku jdete delší úsek po silnici, a tak pozor na auta. Kdo si troufne může jít i zkratkou strmě po lese, to jsme při stoupání vynechali a nechali si to až na zpáteční cestu, dost to úsek zkrátilo. Od parkoviště k hradu je to zhruba 20 minut. Procházku zvládnou i menší děti, s kočárky to může být už horší, neboť samotný hrad je poměrně malý a plný schodů. S výletem bychom tedy posečkali než budou děti šlapat samy.

Nahoře už je zmíněný stánek se sladkostmi a když hrad obejdete, dostanete se dovnitř. Po kratičkém rozkoukání se, musíte zamířit do budovy naproti vchodu a koupit si vstupenku na prohlídku hradu (100 korun dospělí), či si zakoupit jako my, vstup pouze na 38 metrů vysokou věž (50 korun dospělí). Důležité upozornění! Mějte u sebe hotovost, nedá se platit kartou. Nejbližší bankomat je hodně daleko. V infostánku se dají koupit nejen vstupenky, ale i drobné občerstvení – převážně voda, a také pohledy a jiné suvenýry.

Foto: Michaela Rubešová

Kdo chce jít na prohlídku hradu, musí se přemístit ven. Kdo zase na věž, zahne po výstupu ze dveří hned doleva a následně ho čekají téměř nekonečné shody nahoru. Po cestě si všimněte i zajímavých malovaných rodových linií po stěnách. Již v mezipatře při stoupání do věže se nabízí hezký výhled na nádvoří a okolí. To nejhezčí čeká samozřejmě až na vrcholu, jen pozor na hlavu, až budete vylézat ven.

Zajímavosti o hradě Kokořín

Kdo zná české pohádky, hrad z některých z nich pozná. Například se stal domovem prince Radovana z pohádky Princezna se zlatou hvězdou. Figuroval také ve filmovém zpracování Kouzelný měšec, Korunní princ či Princezna Slonbidlo. Kokořín je ale také místem, které často střídalo majitele.

V tehdejších časech se stal dokonce útočištěm pro zbojníky, v jejichž čele byl obávaný Petrovský z Petrovic. Ten po okolí loupil a se svými kumpány unášel lidi a žádal za ně výkupné. Ostatně v pozdějších časech se v podzemí hradu našlo několik desítek koster. Komu patří je dodnes záhadou. Někteří tvrdí, že se jedná právě o lapky, kteří za trest byli za své hříchy zazděni.

Foto: Michaela Rubešová

Tip na závěr

Jestliže, chcete mít hezkou fotku, jako je ta naše v úvodu článku, pak sejděte dolů pro auto. Do navigace si zadejte „Vyhlídka na hrad Kokořín“ a vydejte se tam. Auto lze bezpečně odstavit na krajnici, kde nebudete nikomu překážet a vy si užijete trochu jiný výhled na hrad.

Zdroj informací: Autorský text, dle zjištění autora textu
Foto: Michaela Rubešová