Hudba, která přenese na dovolenková místa

Autor:

Zdroj info: podle zjištění autorky článku;foto: Pixabay

Léto je oficiálně tady! A stejně jako sluneční brýle a točená limonáda, patří k létu neodmyslitelně i hudba. Pravdou je, že s příchodem tohoto období, dáme šanci rytmům, které bychom si nejspíš běžně nepustili.

A není se čemu divit, hudba zkrátka ovlivňuje naši náladu a stejně jako k adventu neodmyslitelně patří koledy i prázdniny mají své evergreenové pecky, které rozproudí každou party. Takže, ať už vyrážíte na dovolenou, nebo vás čeká až za pár týdnů, máme pro vás tipy, co naladit za písničky do uší.

Československý mix

Letním hitem posledního desetiletí se jednoznačně stala píseň Žijeme len raz od slovenského rapera Ega z roku 2012. Když song o prázdninové pohodě, který dlouhé týdny bořil přední příčky českých i slovenských hitparád, uslyšíte daný rok poprvé v rádiu, znamená to jediné, léto se nezadržitelně blíží. O úspěšnosti písně svědčí i úctyhodných více než 82 milionů zhlédnutí na kanále youtube.

Na letní vlnu skvěle naladí také loňský hit od české kapely Mirai Yahoda, klip písně vás navíc zavede na pláže exotického Bali. Naopak krásy naší země, konkrétně jižní Moravy, můžeme vidět v klipu od skupiny Chinaski, Víno, která před šesti vznikla jako úvodní píseň seriálu Vinaři. O létě a zpívá i oblíbená slovenská zpěvačka Sima v hitovce Toto leto, kterou v roce 2020 vydala spolu s raperem Kalim.

Na cestu k Jadranu

Normálně bychom si je nepustili, před blížící se dovolenou nejen na Jadranu se jich nemůžeme ale nabažit. Mezi tradiční chorvatské hity patří například píseň Majko stara od Matko Jelavica, Ljubavi od skupiny Rio trio nebo tvorba Vinka Coce. Milovníky rocku pak potěší třeba tvorba Željko Bebeka. Pop z počátku tisíciletí si můžeme osvěžit s oblíbenou chorvatskou skupinou Karma nebo hity zpěvaček Severiny či Franky Batelič. Pokud se rozhodnete pro dovolenou na druhé straně Jaderského moře, doporučujeme nevynechat lehce sarkastické hity zpěváka Fedeze a rapera JAX, Italiana nebo Vorrei ma non posto, které má tahle dvojka na svědomí, z hlavy je jen tak nedostanete.

Žhavé latinsko-americké tóny

Oblíbené latinskoamerické hity boří poslední roky žebříčky světových hitparád a vybrat jich jen pár není nic jednoduchého. No vlastně… jeden takový song by tu byl, Despacito. Pokud jste o tomhle absolutním hitu roku 2016 v podání Luise Fonsiho a Daddy Yankeeho ještě neslyšeli, gratulujeme, 7,4 miliardy zhlédnutí jen na youtube svědčí o tom, že jste v menšině. Oba pánové navíc mají na svém kontě celou řadu dalších hitů ať už je to Daddyho Limbo, Con calma a Gasolina nebo Fonsiho Besamé či Sola. Mezi světově proslulé autory latinskoamerických hitů patří nepochybně i zpěvačka Shakira, Juan, Alvaro Soler, J. Balvin nebo současná superstar latinské Ameriky, kolumbijský zpěvák Maluma.

Summer in the USA

Lynyrd Skynyrd s písní Sweet home Alabama, Miley Cyrus a její song Party in the USA, Calvin Harris a jeho Summer, zpěvačka Kesha a Timber, Jonas Brothers a píseň Cake by the ocean nebo bývalý člen boybandu One direction Harry Styles a jeho Wattermelon sugar. To je jen malý výčet písní, které ovládly v minulých letech letní měsíce v americké hitparádě. A není se čemu divit, jsou pozitivní, zlepší náladu a budete díky nim mít nutkání hledat letenky za velkou louži.

Možná až trochu moc exotiky…

Gustavo Lima a jeho Balada Boa, OZone a jejich Dragostea Din Tei, Matteo a Panama nebo Michel Teló a Ai Se Eu Te Pego, Kanikuly  a Code Red, to vše jsou letní možná až trošku moc exotické hitovky, které bohužel pro většinu svých interpretů měly efekt jednoho hitu… ale přesto nás v mžiku přenesou do vzpomínek na letní dny.

Zdroj informací: autorský text, vlástní tipy autorky textu, Spotify
Zdroj foto: Pixabay