Ikonické pyramidě v Paříži je už 30 let

Autor:

Kdo by ji neznal. Ikonická prosklená pyramida měřící přes 21 metrů se stala symbolem, který neodmyslitelně patří k Paříži a k samotnému Louvru. Dříve místo pyramidy stával park, nacházelo se tu také parkoviště a jezdecká socha. Prosklenou konstrukci navrhl americký architekt Ieoh Ming Pei.

První zprávy o chystané změně přišly v roce 1981, kdy o novém projektu informoval francouzský prezident François Mitterrand. Samotný projekt vyvolal vlnu nevole a skepse. Dokonce se stavbou nesouhlasilo ¾ popupalce Francie. Ne každému se nové pojetí prostoru líbilo, přesto byl projekt svým způsobem úžasný, neboť dokázal sjednotit všechny vstupy do jednoho. Pyramida tak zakrývá obrovskou vstupní halu, ze které se dá dostat do jednotlivých expozic muzea a také například na parkoviště.

Se samotnou stavbou se začalo v roce 1984. Trvalo to pět, než bylo konečně dílo dokonáno. Slavnostní otevření se konalo ku příležitosti 200. výročí Velké francouzské revoluce. V okolí hlavní pyramidy lze vidět ještě malé pyramidky, které slouží jako světlíky a také jsou u nich k vidění o něco větší vodní plochy trojúhelníkového tvaru. Jakmile se dostanete blíž k pyramidě, tedy ke vstupu, čekají na vás točivé schody, pomocí kterých návštěvníci sestupují dolů do haly a pak už jen stačí zamířit k pokladnám. Koupit si lístek a odebrat se k jednotlivým expozicím, které chcete vidět.

Letos také v úctyhodném věku 102 let zemřel architekt Pei, jež pyramidu v Louvre navrhl.

Foto: Shutterstock.com