Ikonické stromy v národní parku Joshua Tree čelí vyhynutí

Autor:

Strom, který na zemi existuje více jak dva miliony let, je nyní v ohrožení. Vědci počítají s tím, že do konce století může zmizet úplně. Za všechno mohou opět lidi. Tentokrát vláda, která skrouhla finance na minimum. To znamená, že křehký ekosystém pouště je denně narušován vandaly a nemonitorovanými lidmi, kteří se po parku pohybují, jak chtějí a dělají tam, co si zamanou. Tito lidí za sebou zanechali spoušť, ze které se park bude zotavoval nejméně 300 let.

Kvůli financím se tedy propouštělo a zbyla jen hrstka dobrovolníků, kteří se o park starají. Není tedy v jejich silách monitorovat celou rozlohu parku a ochránit ho. Vědci z Kalifornie navíc zjistili, že kvůli znečištění a také změně klimatu přijde park o své ikonické stromy, které mu dali jméno.

Z dřívějších studií se předpokládalo, že stromy nepřežijí do roku 2021. Tým v čele s doktorkou Lynn Sweet se vydal do parku zkoumat více jak 4000 stromů, aby zjistili, jestli se dají stromy ještě zachránit. Avšak situace je kritická. Ve své zprávě uvedli, že život stromů pravděpodobně skončí v roce 2070, po tom to roce přežije zhruba 19% všech stromů. Avšak počty mohou být mnohem nižší, pokud se nesníží emise plynu v ovzduší a nezpomalí se globální oteplování, kdy v létě teplota stoupne maximálně jen o 3 stupně oproti normálu.

Pokud se nepřijmou žádná z doporučených opatření v oblasti klimatických změn, pak lze očekávat, že přežije zhruba 0,02% stromů. Nutno podotknout, že strom Joshua nebo-li Juka krátkolistá přežila mamuty, dobu ledovou a nyní může být zničena kvůli změně klimatu způsobeném lidskou činností.

Osud jedinečných stromů je tak v našich rukou. Jejich počet klesne určitě, ale o kolik to bude, to záleží jen na lidech.

Foto: pixabay