Plánujete výlet do Istanbulu? Skvělá zpráva, protože kde jinde vidět, jak se snoubí tisíciletá historie spolu s moderním světem. Na výběr letenek si nechte dostatečný čas a dívejte se zejména jen na leteckou společnost Pegasus. Letenky se pohybují už od tří tisíc. U ostatních leteckých společností by se vám výlet mohl pěkně prodražit. Stejně tak zapomeňte na to, že koupíte letenky dva dny před odjezdem, to by musela být velká náhoda, že je seženete fakt levně. No nic, letenky koupené, ubytování se taky pořeší velmi levně tedy s ohledem na vaše nároky, tak se pojďme vydat na cestu.
Co vás na Istanbulu určitě překvapí, je jeho velikost. Ač by se to nemuselo zdát, tak město je opravdu kolosální. Nesmíte se ani zaleknout muslimské kultury, přeci jen přijeli jste až sem, tak žádné cavyky. Jakmile se dostanete z letiště a zjistíte, že vaše kufry přistály s vámi, máte na půl vyhráno. Možná to tak nevypadá, ale nebojte, jen co se budete čím dál více ponořovat do centra města, tím se bude zdát aglomerace větší. Moment, kdy vám to opravdu dojde, bude asi až se budete plavit trajektem po řece. Celou staletou historii budeme mít na dlani. Až vás z toho možná píchne u srdce.
Pozor si dejte i na cestování po městě, které je lehce komplikované, neboť při každé nové cestě musíte uplatnit nový žeton. Ty koupíte v každém kiosku. Možná vám to nepřijde složité, ale věřte, že to dokáže pekelně otrávit, když cestujete na krátkou vzdálenost a musíte třeba pětkrát přestupovat a po každé musíte uplatnit nový žeton. Už chápete? Skoro se tak zdá, že nejvíce utratíte za dopravu.
Doporučená cesta do Istanbulu je rozhodně mimo sezónu a léto, teda pokud nechcete shořet na popel. Sluníčko je zde opravdu agresivní a pro Evropana málo žádoucí. A další velký špatný jsou turisti. Turisti všude. Nejlépe uděláte, když se sem vydáte na konci podzimu a začínající zimy.
Jestliže chcete obejvovat památky, pak se rozhodně vydejte do Starého města, kterému se také jinak říká Sultanahmet. Zde naleznete obrovské množství mešit a mezi nimi i neznámější Modrou mešitu a Hagia Sofia. Stojí naproti sobě, jako by na sebe dohlížely. Pokud se vydáte do druhé zmíněné, tak si to hodně rozmyslete, protože vstup do ní je vážně drahý. Útěchou je, že do Modré mešity je vstup dobrovolný, to je dobrá zpráva, ne? Co můžete dále na městě obdivovat je například Palác Topkapi. Jedná se o sultánský palác, který k tomuto účelu sloužil dlouhá 4 staletí. Přestože vstup je stejně drahý, tentokrát to za to opravdu bude stát. Projdete si celý hrad a budete moci slintat nad úžasnou architekturou. Na konci cesty se nezapomeňte jít podívat ještě do nenápadného mauzolea.
Pokud vás bolí nožky, pak se vydejte do Gülhane Parku. Můžete si zde v klidu posedět pod zelení a zaposlouchat se do zpěvu ptáků. Až si odpočinete, tak zamiřte do historického jádra, kde se nachází hlavní centrum Osmanské říše palác Dolmabahce. Nachází se kousek od Taksimského náměstí. Mimochodem v paláci se nachází obrovský lustr v podobě velké lastury a víte odkud pochází? No jasně, z našeho českého skla. V Istanbulu je toho k vidění opravdu mnoho, a tak si dobře projděte průvodce, ať víte kam jít, aby vám nic neuniklo.
A kvůli čemu ještě turisté rádi jezdí právě sem?
Jsou to například sladkosti! Už teď se mi na ně sbíhají sliny. I když se jich přejíte během chvilky, protože se většinou jedná o věci, které jsou bohatě obaleny cukrem. Stejně tak tu můžete ochutnat různé slané dobroty. Co třeba takový pravý turecký kebab? A přijít také nesmíte o pravou tureckou kávu a čaj. Čaj tu pijí po hektolitrech. Specifickým nápojem je také ayran, jedná se o slaný jogurt, který bývá velmi osvěžující především v létě a také zasytí. To nejlepší nakonec. Určitě ochutnejte rakii, tedy anýzovou pálenku.
Jeden tip na konec. Pokud vám to čas a nálada dovolí, pak se vydejte do tureckých lázní. Čerpají z principu římských lázní a také tak dodnes fungují. Věřte, že po celém dnu chození, je tohle pro vás ta pravá odměna. Můžete si vybrat i ze speciálních procedur, jejichž seznam s cenou je vždy vyvěšen u vchodu. V lázních jsou oddělení muži a ženy, takže si se svojí drahou polovičkou moc nepokecáte, nebo spíš si odpočinete od neustálého tlachání? Ehm, kdo ví. Každopádně základem každých lázní je horká místnost, kde se pohybuje teplota kolem 50 stupňů a vlhkost atakuje 90%. Po tom co si na zdejší vzduch zvyknete a trochu se uvolníte, se vás ujme masér. Důkladně vám omyje tělo horkou vodou a pomocí houby odstraní odumřelé kousky kůže. Poté následuje masáž na mramorovém stole. Když masírování skončí, osušíte se a v ručníku přejdete do teplé místnosti, kde můžete relaxovat, jak dlouho chcete. Pokud dostanete žízeň, nůžete se vydat do studené místnosti a dát si čaj. No uznejte, nezní to jako znovuzrození?
Foto: Shutterstock.com