Itálie má nová pravidla v letoviscích. Pozor si dejte na plavky i na čísla registrační značky

Autor:

Plážové destinace v Itálii zavádí nová pravidla pro zmírnění dopadů nadměrné turistiky a ochranu břehů před pískovou erozí.

Novinek je tedy spousta. Počínaje náramky s totožností, přes zákazy ručníků a plavek a konče předpisy chování a sankcí za porušování pravidel. Italové se s tím tedy nemažou a pokud i vy vyrážíte do země pizzy, pak byste si měli dát pozor na tyto věci. Samozřejmě pravidla neplatí plošně, ale pouze ve vybraných destinací.

Zákaz chození v plavkách

Sorrento, okázalé město, které je krásné a také bohužel v sezoně přeplněné. Jediné období, kdy tu nejsou turisté je zima. Cestovatelé se zde ubytovávají, aby následně mohli také vyrazit obdivovat krásy Amalfi, Capri, Neapoli či Římu. Jak bylo řečeno město je krásné, ale jeho půvab klesá s turisty, kteří po ulicích chodí spoře oděni. Především tedy v plážovém oblečení. To se nelíbí jak místním, tak i starostovi Massimu Coppolovi. Ten vydal vyhlášku, ve které je stanoveno, že se lidé v ulicích města mohou pohybovat pouze v oblečení, nikoli v plavkách. Kdo pravidlo poruší, může očekávat sankci až 500 euro. Podobné pravidlo platí i ve městě Rapall, Praia či Mare.

Pozor si dejte i na obuv. Například v přímořské destinaci Cinque Terre se ukládá pokuta za nošení žabek nebo sandálů při pěších túrách po slavném pobřeží. Sankce se může dle závažnosti vyšplhat do výše 2500 euro. Což už není žádná velká legrace. A rovněž při opuštění pláže si na sebe vezměte raději další svršky, jinak vás čeká pokuta za procházku v plavkách.

Identifikační náramky a zákazy ručníků

Na nejlepší pláž Spiaggia della Pelosa na Sardinii se denně sjíždí tisíce turistů. Aby taky ne, když nabízí křišťálově průzračnou vodu a jemný písek. Nicméně kvůli nadměrnému navštěvování se pláž pomalu ztrácí před očima. Pro zachování panenské přírody je tedy nutné jednat. Tamější úřady se rozhodly omezit její popularitu tím, že zavedly denní kvótu. Ta se vztahuje na 1500 lidí denně. Kromě toho je zakázáno využití svých ručníků a je nutné si pronajmout lehátko. Pro vstup na pláž se musí také zaplatit 3,5 euro a rovněž každý má povinnost nosit žluté identifikační náramky.

Podobně nastavené to mají také další sardinské pláže jako Lu Impostu a Brandinchi v letovisku San Teodoro. Je dost možné, že další místa se časem budou přidávat.

Registrační značky

Pobřeží Amalfi je nádherné a romantické, téměř vyzývá k projížďkám v autě bez střechy. A zatímco mimo sezonu je to tu čisté a vzduch se dá dýchat, s příchodem léta a přílivem turistů se situace rapidně mění. Cestovatelé vezmou půjčovny aut a mopedů doslova útokem a ten čistý vzduch je najednou prosycen výfukovými plyny. Tvoří se zácpy a celkově je malebné prostředí tytam. Úřady se proto rozhodly ke zmírnění kongescí a zavedly letní omezení pro jízdu na trase Positano – Vietri sul Mare.

SPZ aut, které končí lichými čísly, mají povolený vjezd na silnici jen v lichá data měsíce. Sudá koncová čísla na značkách pak mohou jezdit ve zbývající, tedy sudá data v měsíci. Toto pravidlo bude platit až do konce září a vždy od 10 hodin dopoledne až do 18 hodin večer každý den. Výjimku z dodržování mají pouze taxi a autobusy. Za porušení hrozí vysoké pokuty.

Zdroj informací: Lonely Planet
Foto: Pixabay