Itálie vyhrála kulturní válku proti McDonaldu

Autor:

V dnešní době můžeme potkat budovu McDonaldu téměř na každém rohu. Je v každém větším městě. Avšak jedno malé vítězství proti fastfoodu si teď připsala Itálie. McDonald chtěl postavit další svou pobočku s kapacitou pro 250 lidí poblíž římských lázní, které jsou kulturní památkou Říma.

Komplex římských lázní Caracalla byl postaven zhruba ve třetím století našeho letopočtu. Lázně byly tak obrovské, že dokázaly v jedem moment přijmout i 8 tisíc návštěvníků. Řadily se k těm největším lázním v Římě. Na tu dobu byly vybaveny, jak teplými tak studenými bazény, tělocvičnami, odpočinkovými zónami a třeba také knihovnou. Bronzová zrcátka zajišťovala dostatek slunečního svitu pro osvětlení komplexu.

Na soukromém pozemku vedle lázní měla stát nová budova McDonaldu, avšak to ve snaze uchovat svou kulturní identitu italští úředníci zakázali. Následovaly týdny diskuzí, až minulý týden italský ministr kultury Alberto Bonisilo prohlásil na Facebooku, že zrušil povolení pro výstavbu pobočky fastfoodu.

Je to tak velké vítězství pro Řím, neboť dokázal uchránit svou historickou památku, kterou ročně navštíví několik stovek tisíc návštěvníků. Ve starověku byly tyto římské lázně považovány za zázrak, neboť nikdy předtím tu nic podobného nebylo. Štěstí, že existují ještě rozumní lidí.

Jen tak pro zajímavost. McDonald má přibližně 40 poboček v Římě a některé se bohužel nacházejí v těsné blízkosti historických památek, jako je třeba Vatikán. V celé Itálii tak najdete více jak 578 poboček tohoto fastfoodu. To Itálii řadí na 4. místo v počtu poboček McDonaldu v Evropě.

Zdroj foto: Pixabay
Zdroj info: Lonely Planet, Reuters