Italské Spoleto: Navštivte ojedinělý festival umění

Autor:

Téměř ve středu Itálie se nachází maličké město, která má téměř 40 tisíc obyvatel. Město je kopcovité a dá vaším nohám zabrat, avšak odměnou vám je krásná architektura a nezaměnitelná příroda. Lidé se sem vydávají ještě kvůli jedné věci, a tou je i proslulý každoroční letní festival.

Přestože by se mohlo zdát, že je Spoleto populární jen pro svůj festival, není to tak. Celoročně se tu najde zábava a město je vyhledávanou destinací. Možná pro to, že se tu nenachází ani moc zahraničních turistů, takže tu najdete toužebný klid. Zároveň Spoleto nabízí zajímavé památky a příjemné procházkové trasy.

Již zmiňovaný festival se koná na přelomu června a července, a to celé dva týdny. Více informací naleznete pod jeho jménem Festival dei Due Mondi, tedy Festival dvou světů. Historické centrum tak pohltí vysoce kvalitní umělecké akce, které se tak pořádají nakonec po celém městu. Nejen náměstí, ale také kostely a divadla se tak proměňují v nádherně nazdobené festivalové prostory. Ulice bývají přeplněné a ubytování si musíte shánět dlouho dopředu.

Festival je velmi specifický, možná proto přitahuje slavné umělce z celého světa. Dá se tedy skoro říci v umělecké branži, že kdo nebyl na tomto festivalu, jako by neexistoval. Jak už bylo řečeno festival je velmi různorodý, a tak se můžete těšit na operu, balet, moderní produkci, výtvarné umění i kino. Zahajovací a závěrečný koncert se koná vždy u katedrály Duomo. Vstupenky je třeba si koupit online předem nebo na pokladně radnice. Ceny se pohybují od pár eur až klidně po 200 euro. Záleží už jen na vás, jak moc blízko umělcům chcete sedět.

Co se týká samotné turistiky ve městě, tak jako vždy by měly vaše prvotní kroky vést do turistického informačního centra. Naleznete ho na náměstí Piazza della Liberta. Pokud se vám nechce šlapat kopec, můžete se tam snadno svést městskou hromadnou dopravou. Už jsme zmiňovali, že je město kopcovité? Tak si to raději třikrát podtrhněte. V informačním stánku si vezměte plánek města, ať nemusíte spoléhat na téměř vybitý telefon.

Pokud chcete vidět něco autentického ze Spoleta, pak vydržte ještě na náměstí a směřujte svůj zrak k Duomo di Spoleto. Jedná se o katedrálu z 12. století. Jak si můžete všimnout stavba je směsicí několika stylů a pyšní se také apsidovou freskou. Autor fresky zde také odpočívá v hrobce. Dále se běžte podívat do muzea umění. Naleznete tu pozoruhodná díla včetně těch od Peruginiho.

Součástí historie jsou také římské ruiny. Najdete tu římské divadlo, a to hned vedle náměstí, na kterém se nacházíte. V sousedství pak leží dva římské oblouky Arco Romano a Arco di Druso. K prohlédnutí tu stojí i Casa Romana. Dům, který je atmosférickým místem plným atraktivních mozaiek. Samozřejmostí jsou také sochy.

Vysoko nad městem se nachází papežská pevnost. Tato budova sloužila jako vězení až do osmdesátých let. Dá se jen hádat, jaká zvěrstva se tam odehrávala. Nyní si můžete pevnost prohlídnout s průvodcem, a to v italštině nebo angličtině. Výhledy z pevnosti jsou těžko popsatelné a interiéry vás také ohromí, ať už negativně nebo pozitivně, to musíte posoudit sami. Jakmile si projdete pevnost vydejte se pak na cestu, která vám poskytne panoramatickou procházku mezi kopci.

Pastorační výhledy jsou doplněny moderními sochami, aby se cesta a vaše procházka stala o něco pestřejší. O několik minut později se dostanete k místu, které neodmyslitelně patří k městu. Jedná se o most, který přemosťuje propast. Ponte delle Torri je most postavený ve 14. století, dříve také fungoval jako akvadukt. Pokdu budete pokračovat v cestě za nosem narazíte na bar, kde se můžete konečně občerstvit. Pak už vás čeká jen cesta zase zpátky do města.

Foto: Shutterstock, Pixabay