Italské zahrady a venkov se připravují na nápor turistů

Autor:

Zdroj info: CNN Travel ; zdroj foto: Pixabay

Plánujete letos vyjet do zahraničí? Je pravděpodobné, že dovolená bude mít poněkud jiný ráz. Trávení volného času venku se totiž stalo novou turistickou atrakcí.

Zatímco jindy se někteří přijeli vyvalit na pláž a z letoviska se nehnuli ani párem volů, současná doba mění trendy a lidé se vrací zpět do přírody. Ani v Itálii, která byla jako první postihnuta pandemií a stala se z ní nejvíce zasažená země Evropy, se trend trávení volného času v přírodě nevyhýbá. Proto, když se podmínky uvolnily, do té doby zavření Italové vyrazili poznávat kousky své země, na kterou kdysi tolik zapomínali. Nejsou to ale jen oni, i jiní cestovatelé z celého světa mají zájem vyrazit do přírody na výlet a prudce se zvedl i zájem o kempování.

Právě díky tomu se tradiční cestovní ruch bude moci rozšířit na oblasti, které dříve spíše zely prázdnotou a cestu si k nim našel jen málokdo. Ostatně dřív lidé utíkali do přírody, protože tam byli sami. Jenže to se s tímto novým trendem změní a přináší to i druhou stranu mince. Je nutné si dobře pohlídat, aby se příroda a celkově venkov nestaly zahlcené přemírou turistů, kteří jim budou nakonec spíše škodit.

Kromě přírodních scenérii mohou lidé totiž vyrazit i do opečovávaných zahrad, kterých je v Itálii nespočet. Byl by hřích nenavštívit první botanickou zahradu (v Padově), jejíž založení se datuje k roku 1545. Mimo to si můžete rozšířit obzory a podívat se na projekt Grandi Giardini Italiani, který shlukuje více jak 150 nejkrásnějších italských zahrad po celé zemi. Navíc tato síť zahrad pomáhá propagovat i soukromým majitelům jejich nemovitosti spolu s opečovávanými zahrady, čímž jim samozřejmě generuje určitý zisk, ale rovněž vytváří i pracovní místa pro tamější komunitu.

Jako zářný příklad poslouží Villa Arconati, která byla postavena v 17. století a než si ji koupili současní majitelé, nacházela se v havarijním stavu. Dvacet pět let tak svůj majetek zvelebovali do podoby, jak ho známe dnes. Restaurátorské práce probíhaly několik let, ale podařilo se většinu fresek zachovat. Díky zájmu majitelů se tak uchovala důležitá budova, která v minulosti ukrývala některé z původních kodexů Leonarda da Vinciho. Dnes tu údajně pro změnu najdete největší sbírku římských soch v Itálii.

A takových nemovitostí s poutavým příběhem se po Itálii nachází mnoho. Některé jsou malými objekty a jiné shlukují i několik budov najednou. Všechny mohly přežít jen díky ochotě investovat a především díky srdci a velké lásce k italské historii. Kromě toho se velmi oblíbenou aktivitou posledních dvou let stalo kupování domů za jedno euro, jen to má trošku malý háček, který ne každý dokáže překousnout.