Ať už vás čeká dlouhá cesta na dovolenou k moři nebo jen kratší cesta z města do města, žaludek to nemusí úplně zvládat. Hůře, když sedíte jinde než na místě řidiče.
Stačá nasednout do auta a za pár kilometrů na cestě se vám začne dělat nevolno. Po čele se začnou kutálet krůpěje potu a brzdy máte i mžitky před očima. Dech se zrychluje a vy začínáte nepříjemně pociťovat, co jste měli dnes k snídani. Útěchou vám může být fakt, že v tom nejste sami.
Zákeřná kinetóza
Jak už nadpis napovídá, přesně takto se nemoc, kterou pociťujete jmenuje. Česky se jí říká prostě jen „nemoc z pohybu„. Jak k tomu všemu dochází? Kvůli podráždění středního ucha. Prakticky tělo neví, co se kolem něj děje, protože oči vidí, že se pohybujete, ale tělo zůstává přeci na místě. Je to velmi matoucí a mozek neví, co si s tím vším počít. Následně začne špatně vyhodnocovat signály, které pak vysílá do nervové soustavy. To způsobuje všechny výše popsané příznaky. Kinetóza postihuje lidi zejména při jízdě autem, autobusem, ale také například na lodi, kde se můžete setkat s pojmenováním jako mořská nemoc.
Jak nevolnosti předcházet
Dá se vůbec s takovou nevolností bojovat? Ano, naštěstí. Pokud nechcete prozvracet celou cestu, pak je vhodné mít u sebe léky – třeba známý kinedryl. Není to nic nebvyklého, ani nic za co byste se měli stydět. V lékárně se dají koupit nějaké léky i bez předpisu, pokud by byla velká nouze a vy si je zapomněli doma. Hlavně je nezobejte jako lentilky. Z dlouhodobějšího hlediska by to mohlo být k užívání nevhodné.
Ještě než vyjedete na cestu, měli byste se dobře najíst. Nikdy tak do auta nesejdete s prázdným žaludkem. Mohlo by se vám udělat ještě hůř. Každopádně se nedoporučuje jíst nic tučného a špatně stravitelného. Raději volte nějakou lehčí zdravou snídani. Pokud pijete ráno čaj nebo kávu, hodí se je osladit. Na cestu si nezapomeňte také vzít svačinu. Zapomínat byste neměli ani na pravidelné pauzy, pokud jede na delší cestu, třeba do Chorvatska. Stejně tak je vhodné pravidelně pít čistou vodu. Dehydratace totiž může příznaky zhoršit a ke všemu se přidá nepříjemná bolest hlavy.
Jestliže pojedete autobusem nebo vlakem, vždy si sedejte tak, abyste byli po směru jízdy. Občas se doporučuje pozorovat vzdálenější objekty jako jsou mraky nebo les. Čím vzdálenější objekt je, tím pomaleji se zobrazuje. Někteří lidé doporučují k odreagování i poslech hudby. Co se naopak ale nedoporučuje, je čtení – to opět může nevolnosti zhoršit. Jakmile cítíte, že to na vás jde, zkuste otevřít okno – čerstvý vzduch by mohl pomoci.
Rada na závěr
Nejdůležitější na celé věci je psychika, protože tou vždy můžete ovlivnit. Vzpomeňte si na nějaké radostné události, nebo se sami navoďte do veselé nálady, určitě se to na kinetóze odrazí pozitivně, neboť pokud začnete stresovat dřív, než sednete do auta, je jasné, jak to vše dopadne. Dobrou náladou a pozitivním myšlením můžete příznaky a následky dobře zmírnit.
Zdroj informací: Škoda Auto, Moje Lékárna
Zdroj foto: Pixabay