Letní sezóna se pomalu blíží a řada z nás se vydá relaxovat k moři. Ať už se rozhodnete pro dovolenou u Středozemního moře, vyrazíte do exotiky nebo třeba do wellness resortu u Baltu, vždy je důležité dodržovat zásady bezpečnosti.
A tím teď výjimečně nemyslíme protiepidemická opatření, ale bezpečnostní zásady a varování upravující vstup do moře. Pro mnohé otravný kus látky, který překazí dovádění ve vlnách, se rozhodně nevyplatí ignorovat. Někdy nám totiž může zachránit i to nejcennější, co máme… náš život. Pojďme si tedy společně osvěžit, co jednotlivé barvy vlajek znamenají a prožijme nejen zábavnou, ale i bezpečnou letní dovolenou.
Výstražné a informativní vlajky nejsou unifikované a vždy je dobré si zjistit pravidla platící pro danou destinaci. Ačkoli rozlišujeme dvanáct základních vlajek, které mluví mezinárodním jazykem.
Vlajky a význam jejich barev
Modrá vlajka s piktogramem vlny – zaručuje bezpečné vodní radovánky, ba co víc, informuje o přítomnosti plavčíka, který dohlíží na bezpečnost. Je tedy nejideálnějším průvodcem, pro koupání bez obav.
Červeno-žlutá vlajka – může vzhledem k barvám ostatních výstražných vlajek mást. Jedná se ale o bezpečnou kombinaci barev, která zaručuje dohled plavčíků a záchranářů. Obvykle je tato „bezpečná koupací zóna“ vytyčena zabodnutím dvou takto zbarvených vlajek do země na každé straně úseku.
Zelená vlajka – vlající na stožáru informuje o bezpečnosti vody a zároveň doporučuje koupání. Dozor plavčíka ani ostatních služeb, ale není zaručen.
Žlutá vlajka – doporučuje koupání pouze zkušenějším plavcům a surfařům. Ve vodě se již mohou vyskytovat vlny a proudy střední velikosti, které snadno zaskočí méně zkušené plavce. Pozor je důležité dávat zejména právě na proudy, které sice nejsou oku tak lehce viditelné jako vlny, o to jsou ale zákeřnější.
Červená vlajka – jak většina z vás tuší, znamená nebezpečí, silné a zákeřné proudy a vysoké vlny. V některých zemích znamená tato vlajka zavření pláže a zákaz vstupu do vody, v jiných je předstupněm úplného zavření pláže a vstup do vody tak není pro zdatné plavce úplně zakázán. My jej ale rozhodně nedoporučujeme.
Dvě červené vlajky – znamenají zavření pláže pro veřejnost. Kromě vysokého rizika ohrožení života, můžete v některých zemích ignorováním těchto vlajek, ohrozit i váš rozpočet. Za nedodržování zásad bezpečnosti totiž hrozí vysoké pokuty.
Červeno-bílá kostkovaná vlajka – znamená akutní nebezpečí a její vyvěšení značí jediné – okamžitě z vody a následovat pokyny plavčíků a záchranných složek. Vyvěšena může být při zpozorování nebezpečných proudů, při lodních a chemických havárií, zhoršených povětrnostních podmínkách a nebo v dalších život a zdraví ohrožujících situacích.
Černá vlajka – znamená v podstatě to, co dvě červené, pláž je zavřena a vstup pro veřejnost je striktně zakázán.
Fialová vlajka – upozorňuje na přítomnost nebezpečných živočichů ve vodě, kteří mohou způsobit poranění. Medúzy, rejnoci, mořští hadi a další. Žraloka ale během vyvěšení této vlajky nečekejte, při jeho zpozorování ve vodě se na nic nečeká a okamžitě se vyvěšuje černá nebo dvojitá červená.
Bílo–modrá vlajka – je méně častou barevnou kombinací, která značí přítomnost potápěčů/potápěcích skupin ve vodě a vybízí k opatrnosti.
Černo–bílá kostkovaná vlajka – respektive dvě tyto vlajky zabodnuté do země obvykle vytyčují „území“ ve vodě, určené pro vodní skútry, čluny a další plavidla. Koupání v této oblasti rozhodně není bezpečné a nedoporučuje se.
Žlutá vlajka s černým kruhem kolem uprostřed – patří k méně typickým vlajkám, se kterou se setkáme zejména v surfařských oblastech a paradoxně neslouží k ochraně surfařů, ale plavců. Surfařům, příznivcům paddlebordů a jiných bezmotorových plavidel se během vyvěšení vlajky zakazuje provozovat daný sport ve vodě. Plavcům je naopak vstup povolen a zajišťuje jim ničím nerušený čas strávený ve vodě.