Jal Mahal je perlou indického jezera

Autor:

Té doby ve městě Jaipur pobýval maharádža, který byl velkým milovníkem lovu kachen. To už napovídá, že vodní palác byl postaven na strategickém místě, aby panovník ke svému koníčku měl co nejblíže. Jezero, ve kterém stojí, je umělého původu, a to z 18. století. Stavba se zdá jednoduchá, protože nad vodou je vidět jen jedna úroveň paláce, avšak pod vodou se skrývají další tři patra. Na tu dobu vymyslet a postavit něco neuvěřitelného.

Na výstavbu byla použita speciální směs malty, která tak zajišťuje, že už více jak 250 let se do útrob hradu nedostala žádná voda. K tomu napomáhají i mohutné kamenné zdi, které tvoří zeď mezi bezpečím nitra paláce a venkovní vodou. Palác působí až magickým dojmem jakoby se vznášel nad hladinou jezera. Jeho písčité zdi rozbíjí kontrast mezi tmavě modrou vodou jezera a uvnitř se skrývá udržovaná zeleň.

Ne nadarmo se jedná o jednu z nejvíce navštěvovaných památek Indie, protože kde jinde byste moli zahlédnou palác na vodě. Bohužel po smrti maharádži památka začala chátrat, ale naštěstí se jí podařilo zachránit. Má se renovovat a dokonce v ní má být jedna z nejslavnějších restaurací Indie.

Návštěvu paláce poblíž města Jaipur můžete spojit s návštěvou nedaleké pevnosti Amer, neboť u Vodního paláce se dlouho nezdržíte. Dříve jste tu mohli spatřit gondoly, které poskytovaly úchvatné projížďky po jezeře, avšak tato atrakce tu už několik let nefunguje. Jediné, kde se můžete zabavit, mimo fotografování paláce, jsou malé stánky a jízdy na velbloudech.

Foto: pixabay