Japonsko zrušilo přísné kontroly na hranicích. Do země se dá dostat i bez víza

Autor:

Ostrovní stát, který se podobně jako Austrálie izoloval od světa v době největšího propuknutí koronaviru, se plně otevírá turistům.

V Japonsku se obnovil bezvízový styk a především se ukončily jedny z nejpřísnějších kontrol na hranicích. Nově je navíc možné přicestovat bez nutnosti patřit do turistické skupiny. Zrušilo se také omezení počtu cestujících, kteří od země mohli v jeden den přicestovat. Nadále však zůstává v platnosti prokázat se certifikátem o očkování (3 a více dávek) nebo negativním PCR testem. Premiér Fumio Kišida spoléhá na to, že se zvolněním podmínek se oživí cestovní ruch v zemi zapadajícího slunce.

Problém ale bude možná v ubytování. Dobré zprávy tak ovlivňuje nedostatek pracovníků v pohostinství. Podle průzkumu Teikoku Databak uvádí přes 70 procent hotelů v zemi, že jim chybí stálí zaměstnanci, což by mohlo znamenat výrazný problém při obnově cestovního ruchu. Další obavou je také stále přetrvávající strach z koronaviru a návratu pandemie. Cestovatelé se tak budou muset připravit na nošení respirátorů a dodržování opatření. Pokud by se tak nestalo, mohou hotely odmítnout ubytovat hosty.

Letos přijelo do Japonska asi půl milionu návštěvníků, zatímco v roce 2019, tedy před pandemií, zemi navštívilo asi 31, 8 milionu cestovatelů. Propad je tedy enormní. Dostat se na hodnoty jako před koronavirem bude velmi obtížné. Premiér se navíc vyslovil, že chce, aby turisté v příštím roce utratili v zemi přibližně 866 miliard korun, což je vzhledem k současné situaci, spíše nepravděpodobné. Japonští ekonomové mají sice reálnější odhady, ale ani tak není jisté, co se v příštím roce bude dít.

Zdroj informací: Agentura Kjódó, Ministerstvo zahraničních věcí
Foto: Pixabay