Jarní dovolená v Albánii: Země orlů láká na divokou řeku, osmanskou architekturu a typické víno

Autor:

Jarní teploty se v Albánii pohybují už okolo příjemných 20 stupňů a vzhledem k přímým (a levným) letům společností Ryanair a Wizzair jste tu z Prahy za dvě hodiny.

Albánii loni navštívilo více než 10 milionů turistů, její popularita navíc každým rokem roste. Turisty láká na písečné pláže, romantické zátoky, jezera i divoké hory nabízející dechberoucí výhledy, divoké koně a malebné vesničky. Míst, kam se v Albánii vydat, je mnoho a jedna dovolená na jejich objevení stačit nebude.

Březnové teploty se pohybují okolo 15 stupňů, pokud ale vyrazíte do hor, počítejte s tím, že tu bude výrazně chladněji. Přírodu si užijete hlavně v dubnu, právě v tento čas se Albánie začíná zelenat a rozkvétat. Sníh na horách taje, a tak řeky i kaňony zaplaví křišťálově čistá voda a teploty už šplhají k 20 stupňům. Pro milovníky kombinace koupání v moři a výletů je ideální dobou květen, kdy už pomalu startuje letní sezona a teploty se drží okolo 24 stupňů. Moře má v tu dobu jen zhruba 19 stupňů, na rychlé osvěžení to ale stačí.

Utečte od civilizace do hor

Území Albánie tvoří z více jak 70 procent divoká horská krajina. Mezi turisty nejvíc vyhledávané patří Albánské Alpy v severní části země. Svými štíty a dechberoucími výhledy se vyrovnají i středoevropským Alpám. Vydejte se třeba do vesničky Theth, nacházející se na území tzv. Prokletých hor, s nedalekým 30 metrů vysokým vodopádem Grunas nebo tyrkysovým jezírkem Blue Eye.

Milovníkům samoty a opravdové divočiny doporučujeme pohoří jižní Albánie. Oproti severu tu často chybí turistická infrastruktura, což z této lokality vytváří zapomenutý kout země. Cestou z města Vlora na Albánskou riviéru nemůžete minout národní park Llogara s impozantními výhledy. Příležitosti pro horské putování najdete i na řadě dalších míst ve střední a východní části Albánie.

Na své si v Albánii přijdou i milovníci adrenalinu. Řeka Vjosa je jednou z posledních divokých řek v Evropě a na území Albánie přitéká ze sousedního Řecka. Rychlá jízda v kaňonu kolem okolních dvoutisícovek chytne za srdce každého vodáka. Fyzicky náročné putování Albánií můžete zakončit u termálních pramenů v Bënje při spodním konci kaňonu říčky Lengarice, který je spolu s nedalekým kaňonem Osum nejúchvatnější v celé Albánii.

Moderní ráj u moře

Pokud na cestách vyhledáváte spojení moře, památek a kultury, nesmíte minou město Durres. Z letiště to na pláž budete mít jen půl hodinky cesty. Tepnou tohoto středověkého přístavního města je náměstí Illyria s hodinovou věží a téměř 3000 let starým amfiteátrem. Jedinečný výhled na přístav a pobřeží budete mít z 15. patra restaurace Rooftop XV. Restaurace sice patří mezi luxusnější, najíte se tu ale v přepočtu asi za dvě stovky. A po dobrém jídle můžete bloudit nekonečnými uličkami města, kde se nachází plno butiků, restaurací a kaváren.

Chytat první bronz můžete na několik kilometrů dlouhé písečné pláži, která nabízí veškeré služby jako jsou lehátka, bary a restaurace. Další parádní pláž mezi skalisky a zelení najdete na přírodní pláži Gjeneralit nebo v oblasti Golem a Qerret.

Město tisíce oken a ochutnávka vín

Místem, které by žádný návštěvník Albánie neměl minout je Berat – město tisíce oken. Nachází se na pravém břehu řeky Osum a nabízí bohatou historii, nádherné scenérie a starodávnou atmosféru. Obdivovat můžete zachovalou osmanskou architekturu nebo středověký hrad tyčící se nad městem. Pro netradiční zážitek se můžete ubytovat v jednom z historických kamenných domků. Až si město dostatečně prohlédnete, vydejte se o pár kilometrů dál do rodinného vinařství COBO, kde si užijete pohodovou atmosféru, posedíte na zahradě a ochutnáte přitom několik vzorků albánských vín a místních pochutin.

Divočina a krásné scenérie u jezera

Průzračná modrá hladina obklopená horskými štíty na vás čeká u jezera Bovilla. V jeho okolí se můžete vydat na pravý albánský offroad skrz venkov a divočinu.  Autem se vydejte přes osady, kde uvidíte autentický život místních pastýřů dobytka a farmářů, až dorazíte do historického města Kruja. V něm můžete mimo jiné také navštívit hrad, ze kterého albánský národní hrdina Skanderbeg bránil Albánii před nájezdy Turků. A co by to bylo za dovolenou bez nějakého suvenýru. Ty seženete třeba na typickém osmanském trhu.

Zdroj info: My Albania, Balkan Insight, Velvyslanectví Albánské republiky
Zdroj foto: Pixabay