Jaro už začíná i v jihotyrolském městě s kopci na dohled. Stačí ho jen objevit

Autor:

Přivítejte jaro v Jižním Tyrolsku, nejsevernější italské provincii, v půvabném městě s horskou přírodou na dosah. Anebo v horské přírodě s půvabným městem na dohled?

Brixen láká už popáté na Water Light Festival, letos 3.–21. května pod názvem Voda je život – světlo je umění. Umělecké světelné instalace tvůrců z celého světa rozzáří historické město do nevídaných rozměrů a promění ho v galerii pod širým nebem. Někdy romanticky, jindy sugestivně, anebo melancholicky. Každopádně nezapomenutelně. Stačí jen následovat 3,2 km dlouhou modrou čáru, jež se vine uličkami a zahradami Herrengarten, Hofburgu a City Librars. Nebo se vydat do nedalekého opatství v Neustiftu (Abbazzia di Novacella) či pevnosti Franzensfeste.

Odměnit své chuťové pohárky pak můžete vrchovatě v restaurantu Turmwirt v Gufidaun/Gudon blízko Klausenu anebo venkovském Kircherhofu v sousedním Albeins. Futuristický wellness hotel, nebo malebný rodinný penzion? Kde složíte hlavu, záleží jen na vás a vašem naturelu. Pestrou nabídku rozšiřuje letos přímo na říční promenádě přímo v centru Brixenu rekonstruovaný hotel Adler se střešní saunou s výhledem na bílou věž. Nebo devět puristických apartmánů s lázněmi v hotelu Fink s luxusní restaurací. Případně novotou vonící hotel Santre na úpatí Plose v St. Andrä/St. Andrea.

Oblíbený lyžařský (a bikový) areál Plose pouhých 7 kilometrů od Brixenu otvírá letní provoz lanovek 20. května. Právě tady na dosah města najdete už vysokohorskou přírodu a bohatou nabídku až 400 kilometrů túr, treků nebo hiků v kopcích s panoramatickými výhledy na divukrásné Dolomity či jižní hřbety Alp.

K zastávkám na doplnění energie při cestách poslouží nahoře 13 horských chat a hotelů. Výpravu lze naplánovat od jedné ke druhé, nepotřebujete pokaždé dobývat vrcholy, že? Naopak výzvou je zdejší část Dolomitského trailu 2, který se vydává z Brixenu na Plose a dál až do Feltre, ležící už v provincii Belluno – celkem 185 km. Kolik (dní) dáte?

Gastro túry a dny otevřených dveří ve vinařstvích

Villanderer Alm je druhou největší horskou pastvinou Jižního Tyrolska hned po známějším Seiser Alm. Svěže zelené louky se tu táhnou, kam až oko dohlédne, a lidi potkáte jen výjimečně. Ideální místo pro rodinné vycházky, cyklistické výlety, ale i pořadné gastro túry.

V obci Villanders se nachází geografický střed Jižního Tyrolska, tedy jeho srdce, odkud se otvírá úžasný 360stupňový pohled na okolní vrcholky. V obci leží i historický horský důl s 16 tunely, kde se těžilo stříbro, olovo nebo měď. Jistě, ručně, na kolenou nebo vleže. Umíte si to vůbec představit? Nedaleký Klausen mezi hradní skálou Säben a řekou Eisack býval centrem kultury a umění. Svědčí o tom renesanční fasády, gotické kostely i benediktinský klášter. Jen o pár kroků dál se pak zanoříte do nekonečných kaštanových hájů.

Od 29. dubna do 28. května tady můžete navštívit celou řadu akcí sdružených pod společný název Jaro je ve vzduchu. Třeba 13. května Den otevřených dveří a ochutnávky ve vinařstvích pyšnících se mnoha oceněními (například Kellerei Eisacktal, Weingut Spitalerhof…) či Neustifterské jaro 22. a 23. dubna. A také 27. května Festival bílého vína Sabiona23 ve Valle Isarco. K tomu se přidávají i sportovní akce – lezecký kurz v Klettergarten Nock v Klausenu 5. května nebo Jóga na Kraftplatzu v Klausenu každou májovou neděli. To abyste nám náhodou z těch všech dobrot a pokušení nezlenivěli.

Zdroj informací: Visit Südtirol, Turistická centrála Jižního Tyrolska
Foto: se svolením Alex Filz