Jet Lag aneb Cestovatelské utrpení, které dokáže potrápit

Autor:

Jet Lag bychom mohli popsat také jako desynchronózu. Obvykle vznikne, jakmile v jeden den překročíte čtyři a více časových pásem, čímž se velice snadno rozladí vnitřní biologické hodiny. Biologické hodiny mají na starost teplotu těla, krevní tlak ale i hladinu hormonů v těle, proto lidé bývají často vzteklí a nevrlí. Symptomy Jet legu se dostaví většinou hned při přistání, hůře na tom bývají starší lidé, kteří obecně snášejí změny hůře.

Jak se připravit před letem

Na Jet Lag se můžeme připravit, nebo v horším případě alespoň zmírnit jeho průběh. Jako první pomoc by měl být dostatečný spánek, ideální vyspat se déle, než je u vás obvyklé. Ideální doba je osm až deset hodin. Je dobré, abyste také hodně doplňovali tekutiny, zejména ty nealkoholické, a to před odletem, ale také v průběhu letu do destinace. Ideální tři dny před odletem snídejte hodně bílkovin, které naleznete zejména ve vejcích, v mase a nebo v rybách. Nepijte kávu a večer jezte jídla bohatá na sacharidy, ty naleznete nejčastěji v bramborách a rýži.

Cestovatelé se také řídí podle toho na jakou světovou stranu letí. Takže pokud poletíte na západ, měli byste jít spát později a to nejméně o dvě hodiny. Pokud letíte na východ, proces spánku je opačný, tedy běžte spát o dvě hodiny dříve. V den spánku se vyvarujte pití kávy, která obsahuje kofein a hůře by se vám usínalo.

Letíte-li s přestupy, radíme nesedejte si. Raději se projděte po letištní hale, dojděte si koupit pití a dodržujte pitný režim. Snažte se udržet bělí. Pokud potřebujete, můžete se i protáhnout. To vše by vám mělo lépe pomoci zvládnout Jet Lag.

Jak poznat Jet leg

Klasickými příznaky jsou únava a dezorientace. To si třikrát podtrhněte, protože tyto dva symptomy se dostaví vždy. Dále vás může potkat mírná nevolnost, snažte se ji zmírnit, tím, že nebude jíst tučné a špatně stravitelné jídla. Může se vyskytnout také deprese a bolest hlavy. Spousta cestovatelů se potýká s nespavostí. Můžete být ke svému okolí i nevrlí. Dobrá zpráva je, že do původního stavu se dostanete zase během dvou až tří dní, záleží jak na tom je váš organismus a kolik jste věnovali přípravě před.

Zdroj informací: Aktin, Axa Assistance
Zdroj foto: Pixabay