Jihočeské moře nabízí možnosti, jak strávit letní dovolenou

Autor:

Sice se nejedná o moře, jaké znáte například z Egypta nebo Itálie, ale i tak se jedná o vodní plochu, která vám to zahraniční moře může alespoň evokovat.  Zatímco Rakousko má své moře v podobě jezer, my Češi ho máme v podobě vodní nádrže Lipno. Do Lipna nad Vltavou se dostanete všemi dopravními prostředky. Z Prahy jste na místě klidně už za tři hodiny.

Co vás čeká na Lipně v létě?

Zachvílu tu máme léto a dovolené. Pojďme se podívat, co vám Lipno může nabídnout. Jako první vás cesta zavedete do Mariny. Už teď můžete tušit, že se vám tu bude líbit. Ubytovat se můžete ve zdejších apartmánech nebo penzionech a že jich tu je hromada. Většinou tu potkáte holandské a německé turisty – letos si ale Marinu budete užívat sami bez hromady turistů. Ostatně té ulici naproti Marině, kde je zázemí všech restaurací a obchůdků, se říká Holanské městečko.

Po ubytování si můžete udělat procházku na samotnou Marinu. Užívat si relax, obdivovat kotvící lodě – nebo že byste si nějakou sami půjčili? Na Lipně existuje nepřeberné množství aktivit. Tím největším lákadlem beze sporu je cyklo-inline stezka, která vede podél nádrže z Lipna až do Frymburku. My jsme si v létě půjčili koloběžky a bylo to super. Přestože trasa má necelých 15 km, zvládnou to i menší děti. Po stezce je umístěno mnoho laviček, převážně ve stínu, tak aby si každý mohl odpočinout a načerpat nové síly. Jakmile se dostanete na začátek města Frymburk, zajděte si určitě na pivo nebo zmrzlinový pohár do Hotelu Leyla. Snadno ho uvidíte při příjezdu po pravé straně. Skvěle tu vaří a obsluha je také příjemná.

Ostatně zde si můžete odpočinout, než vyrazíte na 15 kilometrovou trasu zpět. Mně osobně cesta utíkala hrozně rychle. Jakmile jednou „nasednete“ na koloběžku, už nechcete nic jiného. Z kopečka pojedete jako drak, tak nezapomeňte používat správně brzdy, ať nepřelítnete přes řidítka. Pokud nemáte rádi koloběžky, je možnost si zapůjčit brusle nebo kola. Velkým hitem jsou také elektrokola.

Další velmi navštěvovanou atrakcí je Stezka Korunami stromů. Buď můžete jít nahoru pěšky anebo se tam pohodlně dopravit sedačkovou lanovkou. Od vleku už je to jen kousek lesem na začátek stezky. Zde si koupíte lístek. Pokud si budete chtít sjet i tobogán, lístek si tu taktéž zakoupíte, nahoře už to bohužel nejde. Stezka je vhodná i pro vozíčkáře. Jakmile se dostanete nahoru čeká vás krásný výhled do okolí a na nádrž. Svěží vítr vás určitě osvěží. Po cestě zpět můžete znovu využít vlek nebo kopec sejít pěšky.

Pro více aktivní turisty Lipno nabízí i bobovou dráhu, bikepark a také si můžete zalenošit v Aqua Worldu. Na druhou stranu, jedete-li sem v létě, určitě nechcete přijít o sluneční paprsky v uzavřeném prostoru. V okolí vodní nádrže nalezete nepřeberné množství pláží. Na některých je více lidí, jinde zase méně. Záleží do jaké části Lipna se vydáte a v jakou hodinu. Nabídka letních programů je opravdu široká, takže bych se ani nebála, pokud zde budete trávit i delší dovolenou. Každý den vás čeká nová zábava. Nenechte si také ujít výlet parníkem po nádrži. Pokud vás Lipno omrzí, můžete se vydat na výlet například do Českého Krumlova – aneb zaží Krumlov bez čínských turistů.

Zdroj informací: zkušenost autorky textu, autorský text, obec Lipno nad Vltavou
Zdroj foto: Pixabay