Bez automobilu si nikdo z nás nedokáže představit život. Moderní města a moderní auta. Auta se stala symbolem svobody, můžete jet kamkoli a kdykoli se vám zachce, aniž byste se na cokoli ohlíželi. Chcete si dát snídani na pobřeží Itálie? Proč ne, můžete vyrazit a cestou navštívit zajímavá místa – tedy s ohledem na koronu. Avšak často můžete slýchat o negativním dopadu na přírodu při využívání automobilů. Není to už jen o znečišťování vzduchu nebo emisích, které přispívají ke klimatickým změnám. Objevilo se něco nového.
Jedná se o mikročástice, které jsou hojně produkovány z povrchu pneumatik. Čím víc se guma opotřebovává, tím více se tvoří mikročástic. Do dnešní doby se výzkumu nikdo příliš nevěnoval, a tak nebylo třeba problém řešit. Ale jak to tak bývá, vědci na existenci něčeho takového přišli zcela náhodou, tedy při zkoumání něčeho jiného.
Švýcarští vědci se rozhodli prozkoumat existenci mikročástic hlouběji. Zjistili, že se podél silnic ve Švýcarsku nachází více než 200 tisíc tun mikrogumy. Jedná se o miniaturní částečky, který se odlupují od pneumatiky při jejím opotřebení na silnici. V Británii je mikrogumou zasaženo území řek a pobřeží o rozloze milion kilometrů čtverečních.
Zdali jsou tyto mirkočástice nebezpečné nikdo s přesností neví, neboť dosud hlubší smysl nikdo nezkoumal, avšak to se jistě teď změní. Nicméně díky výzkumu bylo zjištěno, že více jak 75% částic zůstane v prostoru do pěti metrů od pozemní komunikace. Zbývajících 20 % pronikne do vody a posledních 5 % se vstřebá do půdy.
Paradoxem je, že i přestože se vývoj automobilů posunul a nyní můžeme na cestách potkávat hybridy a všemožné elektromobily, které šetří životní prostředí – všechna tato auta ale stále jezdí na stejné pneumatiky jako neekologické automobily – tedy přírodu svým způsobem stále znečišťují.
Foto: Pixabay