Jízda automobilem má na přírodu další negativní vliv

Ruku na srdce, bez automobilu si nikdo z nás už téměř nedokáže představit život. Moderní města a moderní auta. Auta se také stala symbolem svobody, můžete jet kamkoli a kdykoli se vám zachce, aniž byste se na cokoli ohlíželi. Avšak často můžete slýchat o negativním dopadu využívání automobilů. Není to už jen o znečišťování vzduchu nebo emisích, které přispívají ke klimatickým změnám. Objevilo se něco nového.

Jedná se o mikročástice, které jsou produkovány z pneumatik. Čím víc se guma opotřebovává, tím více se tvoří těchto mikročástic. Do dnešní doby se výzkumu nikdo nevěnoval, a tak nebylo třeba problém řešit. A jak to tak bývá, vědci na existenci něčeho takového přišli zcela náhodou, tedy při zkoumání něčeho jiného.

Švýcarští vědci se rozhodli prozkoumat existenci mikročástic hlouběji. Zjistili, že se podél silnic ve Švýcarsku nachází více než 200 tisíc tun mikrogumy. Mikrogumy jsou miniaturní částečky, který se odlupují od pneumatiky při jejím opotřebení na silnici. Že se jedná právě o mikrogumu se pozná snadno, částice mají velmi specifické vlastnosti.

Zdali jsou tyto mirkočástice nebezpečné zatím nikdo neví, neboť dosud hlubší smysl nikdo nezkoumal, avšak to se jistě teď změní. Nicméně díky výzkumu bylo zjištěno, že více jak 75% částic zůstane v prostoru do pěti metrů od pozemní komunikace. Zbývajících 20 % pronikne do vody a posledních 5 % se vstřebá do půdy.

Foto: Pixabay


Místo pro vaše názory

Autor:

Zahraničí