Jižní Amerika nadchne náročné cestovatele. Nabízí přírodu, památky i poznávání bájných kultur

Autor:

Kontinent na jižní polokouli toho ale může nabídnout mnohem více, a to nejen v létě. Na své si zde přijdou obzvláště milovníci přírodních zajímavostí a historie.

Chile, Bolívie, Peru a další jihoamerické země totiž lákají na hory, pouště i města bájných předků. Jestliže hledáte ideální místo pro netradiční dovolenou, země Jižní Ameriky rozhodně stojí za prozkoumání. Jižní Amerika je velmi rozlehlá a rozmanitá. Na rozdíl od té Severní ale není typická velkoměsty a rušným nočním životem.

Země zaujmou spíše milovníky přírody, fotografy a turisty, kteří se nezaleknou výšlapu na sopku nebo celodenního výletu po národním parku. Přesto že je Jižní Amerika poměrně vzdálená, pro české turisty není nedostupná. Postačí cestovní pas s platností, který překračuje délku pobytu alespoň o šest měsíců. Nejnákladnější položkou jsou však letenky, ty mohou stát až desetitisíce.

Do Jižní Ameriky můžete i v zimě

V zemích Jižní Ameriky se domluvíte většinou španělsky, v Brazílii pak převládá portugalština. Pracovníci v turisticky oblíbených místech ale většinou ovládají také základy angličtiny. Pozor si ale musíte dát při plánování samotné cesty. Na jižní polokouli se totiž roční období střídají jinak než u nás. V období největšího horka tak mají v Jižní Americe oficiálně zimu. Pro turisty, kteří se do Jižní Ameriky chtějí vydat v jinou roční dobu, je ideální cestovat mezi prosincem a dubnem, kdy v zde panuje příjemné počasí a nehrozí velké deště.

V Chile najdete poušť, hory i kulturu

Chile je země mnoha kontrastů. Na severu země se rozprostírá ohromná poušť Atacama s dechberoucími solnými pláněmi, které připomínají měsíční krajinu. Na jihu země zase najdete členité pobřeží s nejrůznějšími jezery, fjordy a kanály. K vidění jsou zde ale i malebné hory a sopky, které nabízejí krásný výhled do kraje. Typickou faunu a flóru země pak můžete pozorovat v národním parku Torres del Paine.

Ani milovníci historie ovšem nepřijdou zkrátka. Za návštěvu stojí například hlavní město Santiago de Chile. Zavítat zde můžete na návrší Santa Lucía, kde najdete Neptunovu fontánu či galerii indiánského umění, nebo se vydejte na procházku do romantických uliček a zákoutí v centru města. Zajímavý kontrast pak vytvoří moderní část města plná nejrůznějších kaváren, obchodů a restaurací.

Argentina nabízí jedny z nejkrásnějších vodopádů

Argentina je celosvětově známá smyslným tangem i vynikajícími steaky. Jsou zde však i jiná lákadla. Navštívit můžete například největší přístavní město Buenos Aires se slavným prezidentským palácem a nejrůznějšími muzei nebo nejjižnější město světa Ushuaia, které je díky své malebnosti a poloze oblíbené u turistů. Argentina láká rovněž na vodopády Iguazú, které se skládají z 270 jednotlivých přepadů a řadí se k nejkrásnějším vodopádům světa. K přírodním úkazům země patří též hora Aconcagua nebo rozlehlá rezervace plovoucích ostrovů Esteros del Iberá, která je ideální na pozorování divoké zvěře.

Do Bolívie za horskou turistikou i zábavným festivalem

Bolívie nadchne zejména milovníky náročnější turistiky a hor. Nabízí totiž možnost zdolat některou z šestitisícovek i náročné cesty po náhorní plošině Altiplano. V Bolívii navíc stále žije velké množství původních obyvatel, dozvědět se tak můžete zajímavosti z jejich života a po vzoru legendy Inků se vydat k nejvýše položenému splavovému jezeru na světě – jezeru Titicaca, kde podle mýtů vznikl den a noc. Odpočinek a zábavu pak naleznete v městečku Copacabana, které se nachází na břehu jezera.

Po stopách Inků do Peru

Nejvýznamnější a turisty nejvíce vyhledávanou atrakcí v Peru je jednoznačně Machu Picchu. Jeden ze sedmi divů světa rozhodně stojí za to vidět. Můžete absolvovat několika denní výlet a projít si starobylé město Inků sami, nebo si archeologickou vzácnost prohlédnout s průvodcem. Odkaz Inků si připomenete též v dalším zajímavém peruánském městě Cusco, které je označováno za jedno z nejkrásnějších v celé zemi. Odtud se můžete vydat nejen na slavné Machu Picchu, ale i do parku Manú. Ve městě si navíc užijete noční život, nakoupíte suvenýry a ochutnáte místní speciality.

Zdroj informací: Invia
Foto: Pixabay