Jižní Tyrolsko se pomalu zbarvuje do barev podzimu

Autor:

Podzim přináší zklidnění, ale i hru barev, chutí, vůní a emocí, hlavně zpočátku ještě stabilní příjemné počasí. Proto nabízíme tipy na pět nejkrásnějších podzimních zážitků z Jižního Tyrolska

Moje 3D horské kino: 3 Zinnen/3 Cime

Vidět unikátní panoramata Dolomit, přírodního dědictví UNESCO, v jejich nejkrásnější „zlaté“ hodině těsně před setměním, bývá nejpůsobivější právě pod ikonickým trojzubcem vrcholů 3 Cime Dolomity. Tenhle biják je součástí týdenního programu, nabízeného celý podzim, právě ve zdejším regionu. Jeho součást tvoří výprava po Dolomiti senza confini přes staré horské štoly, žebříkové cesty z první světové války a visuté mosty. Pak nocleh na chatě Bonnerhütte nad Toblachem se zmíněným kinem, které končí až východem slunce. Další výlet s návštěvou pastýřů na Rossalm v Pragském údolí ve výšce 2164 metrů, pak i objevení pašerácké stezky přes vrchol Helmu. A na závěr pobyt v Kneippově relax centru v Niederdorfu/Villabassa.

Törggelen, to je ochutnávka za procházku

Letitá tradice Törggelenu, to je podzimní podoba jihotyrolského životního stylu. Aktivní pohyb na svěžím vzduchu, a po něm dobré jídlo a pití. Vždy v tento čas se milovníci vína vydávali za vinaři ochutnávat jejich čerstvou produkci a nová vína, k tomu si přinesli něco vlastního na zub. Brzy se přidali i hostinští, kteří nabídli k vínu i typické delikatesy jako talíř s kousky masa, klobásy s kysaným zelím, polívku anebo kaštany. A na závěr dezert, často sladké krapfenské pečivo. Dřevěné lisy na víno se nazývaly Torggl (z latinského torquere – lisovat), odtud pak Törggelen. Na podporu vinné révy se používalo kaštanové dřevo, proto jsou důležitou součástí menu i jedlé kaštany. Törggelen můžete dokonale zažít třeba v 18 hostincích označených logem Roter Hahn.

Kaštanová stezka s pohádkovou atmosférou

Smíšenými lesy nedaleko Brixenu/Bressanone se souvislým pásem kaštanů od VarnyVahrnu až k plošině Ritten/Renon šňěruje přímo naučná Kaštanová stezka (Keschtnweg). Vede z Feldthurnsu/Velturna do Klausenu/Chiesy, měří šest kilometrů a profilově spíše povětšinou klesáte. Zvládnete ji tak v pohodě i s dětmi. Po cestě můžete nakoupit produkty regionálních farmářů a nechat se pohltit atmosférou vesnic opředených mýty o čarodějnicích, vílách a přízracích.

Připijete si na vinném safari, anebo přímo festivalu?

Fascinující vinná kultura s více než dvaceti odrůdami a 5400 hektary vinic tvoří součást jihotyrolského životního stylu. Přírodní podmínky a klima pak dodávají zdejším hroznům výtečné chuťové parametry. Lagrein a Vernatsch, to jsou zdejší erbovní druhy. Zážitková ochutnávka s luxusní degustací řízenou sommeliéry vás čeká na Wine safari u Kalterského jezera/Lago di Caldaro. Anebo na Vinném festivalu v Meranu 5.-9. listopadu. Bydlet můžete/musíte v některém z 29 registrovaných „vinných“ hotelů

Vzhůru na brigádu do Domova jablek

Podzim patří podobně i jablečné kultuře. Víte, že každé desáté jablko v Evropě pochází z Jižního Tyrolska, kterému se říká i Domov jablek? Sklízet se tu začíná už koncem léta v oblastech Merana a údolí Venosta, pokračuje se pak podél řeky Eisack. Místní farmáři, jablkům se jich věnuje až k sedmi tisícům, pořádají nejen komentované prohlídky svých sadů a moštáren, ale klidně vás vezmou na pár dní i na brigádu. Stačí se porozhlédnout po nabídce. Anebo jen po receptech na jablečné dobroty jako třeba jablečné špagety či jablečnou pizzu. Hodnota zdravých čerstvých jablek se využívá i v kosmetice. A v Laně na středověké usedlosti Larchhof mají dokonce Muzeum pěstování ovoce.

Zdroj info: Jižní Tyrolsko – tisková zpráva
Zdroj foto: Pixabay