Kam vyrazit na adventní trhy v Maďarsku

Autor:

Maďarsko patří mezi oblíbené destinace Čechů, hlavně díky termálním lázním. A právě zima je na jejich návštěvu jako dělaná.

V období adventu si k tomu přidejte voňavé svařené víno, langoše, guláš nebo trdelník, a máte recept na zaručený relax a pohodu. Letošní trhy budou v Maďarsku sice ve znamení úspor, konat se ale přesto budou ve většině měst. Spousta lidí přitom zná jenom trhy v Budapešti. Ty sice právem patří mezi nejkrásnější v Evropě, ale my pro vás máme i několik méně známých tipů.

Györ

Termín konání: 26.11. – 23.12.2022

Györ je první větší město u hranic se Slovenskem a Rakouskem, což z něj dělá skvělou destinaci vhodnou na jednodenní výlet. Zastavit se tu ale můžete i po cestě do Budapešti. Trhy v Györu začínají první adventní víkend na náměstí Széchenyi a těšit se můžete kromě stánků i na doprovodný program v podobě koncertů a různých představení. Součástí trhů bude i betlém, dětský vláček nebo foto budky. Na sousedním náměstí Dunakapu pak najdete ruské kolo, ze kterého si budete moct užít parádní výhled na město.

Šoproň

Termín konání: 25.11 – 24.12.2022

Město Šoproň možná znáte, místní lázně totiž patří k těm nejoblíbenějším v Maďarsku. Výhodou je i relativní blízkost k českým hranicím. Kouzlu vánočních trhů tady přispívá hlavně bohatá historie – barokní Hlavní náměstí a jeho přilehlé uličky jsou v zimě krásně nasvícené a vytváří opravdu pohádkovou atmosféru. Letos se sice chystají úspory z důvodu rostoucích cen energií, o stánky ani doprovodný program ale nepřijdeme. Před zimou se kromě termálních lázní můžete schovat i do některé z příjemných kaváren. Šoproň patří mezi menší města, takže ho v klidu projdete celé pěšky, a jedná se o skvělou volbu na jednodenní výlet. Co se týče maďarských specialit, Šoproň je vinařskou oblastí známou pro červené víno Kékfrankos. To může být skvělým dárkem pro vaše blízké.

Szentendre

Termín konání: 26.11. – 8.1.2023

Jestli vás děsí představa přeplněných budapešťských trhů, zkuste popojet o něco severněji do města Szentendre. Z centra hlavního města je to autem jen kolem půl hodiny, a tahle zajížďka se určitě vyplatí. Historické centrum je plné okouzlujících úzkých uliček, které mnohdy zdobí umělecká díla, a v době adventu samozřejmě i vánoční výzdoba. Chybět nebudou stánky s jídlem a pitím i nejrůznějšími umělecko-průmyslovými výrobky. To hlavní se odehrává na pěší zóně ulice Dumsta, kterou lemují spousty malých obchůdky fungujících částečně i jako galerie. Hledáte-li originální dárky pro sebe nebo své blízké, Szentendre stojí za návštěvu. A jestli jezdíte na trhy spíše za atmosférou, i tu si tady zajisté užijete – každou adventní neděli se například můžete podívat na zapalování svíček na adventním věnci, které bude probíhat v 5 hodin odpoledne.

Székesfehérvár

Termín konání: 27.11. – 24.12.2022

Vánoční trhy v Székesfehérváru jsou každoročně velkolepé. K vidění tu bývá model města vyrobený z perníku, dětský vláček nebo světelná show po celém historickém centru. Stejně jako loni bude i letos přímo na radniční budově umístěn městský adventní kalendář, jehož okýnka budou postupně odkrývat nejrůznější básničky, písničky nebo pohádky. Víkendový program vyplní vánoční koncerty, zatímco ve všední dny bude pódium patřit místním školákům, kteří se tu prostřídají v hraní nejrůznějších scének s vánoční tématikou. Po celou dobu trhů samozřejmě nebudou chybět stánky s jídlem a pitím, ani stánky s tradičními rukodělnými výrobky.

Eger

Termín konání: 18.11. – 24.12.2022

Město Eger, ležící na severovýchodě země, patří mezi nejhezčí maďarská města a je oblíbenou turistickou destinací. Není proto divu, že se místní vánoční trhy řadí mezi ty nejnavštěvovanější v celém Maďarsku. Nejrůznější stánky každoročně zaplní náměstí Dobó, a spolu s bohatým doprovodným programem navodí tu pravou vánoční atmosféru. Historie tu na vás dýchne na každém kroku, městu sice dominuje baroko, ale k vidění je i středověký hrad, druhá největší maďarská katedrála nebo minaret – pozůstatek osmanské nadvlády. Na trzích samozřejmě nebude chybět občerstvení plné místních specialit, svařené víno, pečené kaštany nebo tradiční pálinka.

Dárky můžete nakoupit u stánků s řemeslnými výrobky a při nakupování se budete moct zaposlouchat do některého z mnoha koncertů, které jsou letos v plánu. Populární událostí je i slavnostní rozsvícení vánočních světel o prvním adventu – letos tedy 26. listopadu. Samotné trhy ale startují už o týden dříve. Každou neděli, ve 4 hodiny odpoledne je v plánu i zapálení svíce na adventním věnci.

Budapešť

Termín konání: 18.11. – 1.1.2023

Maďarské hlavní město asi není potřeba představovat, protože si už dávno získalo srdce mnoha Čechů. I letos se můžete těšit na velkolepé vánoční trhy odehrávající se hned na několika místech zároveň. Na to si Budapešť pořádně užít vám jeden den rozhodně stačit nebude. Velkou předností budapešťských trhů je pečlivý výběr stánků se zbožím, kýčovité a nekvalitní výrobky tu rozhodně nečekejte. Naopak jde o bezvadné místo, kde nakoupit originální, ručně vyráběné produkty pro vás i vaše blízké. A na své si rozhodně přijdou i milovníci maďarského jídla: grilované maso, guláše, klobásy, pečené kaštany, trdelníky, langoše a k tomu svařené víno nebo tradiční pálenku k místním trhům neodmyslitelně patří.

Hlavní trhy najdete před bazilikou sv. Štěpána a na náměstí Vörösmarty. Oba trhy nabízí zejména tradiční zboží a také spoustu stánků s jídlem a pitím. Hlavně o víkendech ale na obou místech počítejte s davy místních i turistů. Těm se můžete vyhnout tím, že se vydáte prozkoumat i další, menší trhy. Na náměstí Erzsebet na vás čeká modernější trh zasvěcený lokálnímu designu, kde můžete nakoupit spoustu zajímavých a originálních dárků. Další trh najdete i na náměstí Fö, ve čtvrti Óbuda. Z centra je to sice relativně daleko, jezdí sem ale tramvaje a zajížďka se rozhodně vyplatí. Čeká vás spousta stánků, menší počet lidí, doprovodný program, různé aktivity pro děti a velké kluziště.

Zdroj info: dle zjištění autorky textu, Advent bazilika, Budapesti Karacsony
Zdroj foto: Pixabay