Kam vyrazit na Jamajce za tím nejlepším dobrodružstvím

Autor:

Zelená perla Karibiku láká k návštěvě z mnoha důvodů. Ať to jsou třeba vždy usměvaví lidé, neprobádané lesy, gastronomie nebo jen průzračné moře.

Užít si kousek od všeho chce každý cestovatel. Kam se tedy vydat, abyste prozkoumali co nejvíce a odvezli si ty nejlepší vzpomínky na Jamajku?

Cesta časem: z Montego Bay do Falmouthu

Pro milovníky historie je Falmouth nepřehlédnutelný. Město je vzdálené pouhých 42 minut jízdy od turistické metropole Montego Bay (kam míří většina letů) a má neuvěřitelně bohatou historii, která je patrná z georgiánské architektury zdejších budov. V centru se zachovaly stopy koloniální minulosti ostrova, kdy se zde usadili Britové a přivezli si své zvyky a vkus. Známá je věž s hodinami na hlavním náměstí, krytá tržnice a četné úřední budovy. Nedaleko odtud se nachází jedinečná Světélkující laguna, kde v noci mořské mikroorganismy vyzařují podivuhodnou zář.

Romantika s bílým pískem a zlatým západem slunce: z Montego Bay do Negrilu

S bílou pláží dlouhou 11 kilometrů i pitoreskními skalnatými útesy je Negril ideálním místem pro romantickou dovolenou. Nachází se 81 kilometrů od Montego Bay a díky kvalitní silnici se tam z letiště dostanete za asi hodinu a půl. I přes vysokou návštěvnost si oblast zachovává uvolněnou atmosféru. Z útesu ve slavném baru Rick’s Cafe si můžete skočit do moře, výšku si zvolíte dle odvahy. Kolem šesté hodiny oblohu začnou barvit syté odstíny růžové, oranžové, žluté a zlaté. Právě pozorujete nejkrásnější západu Slunce v celém Karibiku. V Negrilu můžete navštívit i maják z roku 1984 a za zajížďku stojí i Barney‘s Flower & Hummingbird Camp, kde můžete obdivovat nejen exotické květiny, ale také kolibříka červenozobého, symbol Jamajky.

Dobrodružná cesta do Modrých hor: z Kingstonu do Bay Buff

Jízda z Kingstonu do Buff Bay po klikatých silnicích, v některých úsecích nezpevněných, skrze nejvyšší pohoří Karibiku je dechberoucí. Blue Montains, Modré hory, jsou zapsány na seznam světového dědictví UNESCO. Nevelké vesnice se tu střídají s porosty kávovníku a zdejší káva patří mezi nejlepší na světě. Buff Bay leží na severovýchodní straně ostrova.

Cesta tisíci odstíny modré: z Ocho Rios do Port Antonia

Z rušného města Ocho Rios vyrazíme směr Port Antonio po silnice lemující oceán. V klidné obci Oracabessa můžete navštívit sídlo Goldeneye, kde bydlel spisovatel Iana Fleminga a napsal všech svých 14 knih o Jamesi Bondovi. Směrem na Port Maria míjíte banánová pole a pak již dojedete do Port Antonia, město proslulého plážemi. Zde si můžete odpočinout, popíjet proslulé jamajské pivo Red Stripe a nechte se kolébat melodií vln. Pokud máte čas, můžete navštívit sídlo jiného slavného britského autora, Noëla Cowarda, nazvané Firefly (Světluška). Otevírá se odtud jeden z nejkrásnějších výhledů na celé Jamajce.

Výlet do zeleně přírody: z Treasure Beach do Negrilu

Ideální trasa pro milovníky fauny a flóry vede z jižního pobřeží na severní, konkrétně z pláže do Treasure Beach do Negrilu. Na dosud nepříliš objeveném jihu můžete vyplout na Černou řeku a pozorovat krokodýly, případně lodí z Parottee Bay doplout do jedinečného baru Pelican, který stojí na kůlech v moři. Cestou podél pobřeží do Negrilu po Bambo Avenue se lze zastavit u stánku u silnice na smaženou rybu. Za zastávku stojí Savanna-la-Mar, známé též jako „Sav“ nebo „Sav-la-Mar“, hlavní město farnosti Westmoreland. Farnosti jsou mimochodem na Jamajce hlavní územní správní jednotkou.

Zdroj informací: Jamaica Tourist Board 
Foto: Pixabay