Kam vyrazit na pálení čarodějnic

Autor:

Rok se s rokem sešel a my budeme zase opékat buřty a pálit čarodějnice. Ve větších, ale i menších městech po celé republice se tak připravují doprovodné akce.

Ženy, nechejte své stroje zaparkované doma (košťata) a raději vytáhněte drahou polovičku na procházku a třeba se cestou zastavte na dobré pití a jídlo. Ve většině případů bude přes den zábavný program převážně pro děti a pak k večeru, až padne tma, se budou zapalovat hranice, které dle pověstí měly odehnat právě čarodějnice a zlé duchy. Beltine je svátkem pro příchod a oslavu jara. Raději se nepřibližujte k žádný magickým kamenům, ať neskočíte jako hlavní představitelka v seriálu Outlander. No a na druhý den rozhodně nezapomeňte svou drahou polovičku políbit pod rozkvetlou třešní, ať je krásná a zdravá.

Kam vyrazit v Praze:

V hlavním městě bude o zábavu postaráno na několika místech. Vyrazit můžete například na Ladronku – kde je zpravidla ten největší roj čarodějnic. Přichystány jsou hudební vystoupení, zábava pro děti, opékání buřtů a chybět nebude ani soutěž o nejlepší masku. Akce začíná ve 12 hodin a vstup je zadarmo. Zajímavá akce bude i v Břevnovském klášteře, kde spolu s oslavou posledního dubna budou probíhat trhy. Pálení čarodějnic si nenechají ujít ani jiné městské části Prahy, a tak můžete vyrazit třeba do Lipence, na Zbraslav, na Šeberák či Chvalskou tvrz a nebo třeba i na Kampu.

Kam vyrazit v Brně a okolí:

Moravská metropole je také dějištěm pro pálení čarodějnic a to přesněji na Slovanském náměstí. Program zde bude probíhat od 16 hodin. Slavnostní zapálení proběhne v půl sedmé. Buřtíky si budou moci lidé rovněž opéct na menších ohních a pokud je zapomenou doma, budou k dostání i na místě. Oslavy proběhnou i v jiných městech Moravy. Stačí se podívat na stránky vašeho města, nebo se zeptat v příslušné facebookové skupině.

Pálení čarodějnice na vesnicích a v menších obcích:

Ve městech je program jasný, ale pokud bydlíte na menší vsi, pak znáte jistě tradici stavění májky. Tu musí následně lidé přes noc hlídat, aby ji škodolibě nepodřízli hoši z vedlejší vesnice – znamenalo by to samozřejmě velkou ostudu. Mezi tím se zvesela pije a hoduje. Tuhle zábavu asi běžně ve větším městě nezažijete a co tedy takhle letos vyrazit na průzkum někam jinam?

Netradiční akce na hradech a zámcích:

Hezké akce budou také probíhat na českých památkách, kde se chystá program pro děti a i dospělí budou mít o zážitek postaráno. Někde bude program bohatší s různými hudebními vystoupeními, jinde půjde spíše o komorní akci. Na víkend hlásí krásné počasí, a tak pro změnu neseďte doma a vyrazte hezky ven. Navštívit tak můžete třeba zámek Nižbor, hrad Házmburk, zámek Děčín, zámek v Cholticích a další.

Tip na závěr: Pokud nevíte, kde se ve vašem okolí koná nějaká čarodějnická akce, pak stačí do vyhledávače na internetu zadat pouze kouzelné spojení: „pálení čarodějnic + vaše město“ a budete hned vědět. A pokud máte zahradu, možná ani nebudete potřebovat se scházet s jinými lidmi a prostě si toho buřtíka opečete doma.

Zdroj informací: Kudy z nudy, názory autora
Zdroj foto: Pixabay