Kam vyrazit na vánoční trhy v Rakousku

Autor:

V dalším díle článků o vánočních trzích se tentokrát podíváme k našim jižním sousedům. Podobně jako v Německu jsou i v Rakousku vánoční trhy velmi oblíbené.

Nabízejí vedle stánků se zbožím i spoustu atrakcí a dobrého jídla s pitím. Kromě velkých měst si v Rakousku můžete vychutnat adventní atmosféru uprostřed krásné přírody, třeba poblíž oblíbených alpských jezer. Pár tipů kam vyrazit pro vás máme.

Linz

Termín konání: 19.11. – 24.12.2022 9:00 – 20:00

Linz je hlavním městem spolkové země Horní Rakousy, které se nachází jen kousek od českých hranic. Z Prahy se sem dostanete pohodlně přímým vlakem za čtyři hodiny. Největší trhy se konají na Hlavním náměstí a najdete na nich kromě stánků s jídlem a pitím i stánky s rukodělnými výrobky. Sami si tu pak můžete vyrobit vlastní svíčku, která bude skvělým suvenýrem. Linecké cukroví tak, jak ho známe my, v Linci překvapivě neseženete.

Linzer augen (v překladu linecké oči), jsou mnohem větší než naše linecká kolečka a liší se i svým složením. Chutnají ale výborně a navíc obzvláštní vaši štědrovečerní tabuli. Rodiče s dětmi ocení hlavně trh v parku Volksgarten, který se nachází jen pár kroků od hlavního nádraží. Kromě prodejních stánků jsou tu k vidění i tradiční řemesla, kolotoče a stánky s pohyblivými figurkami v životní velikosti. V odpoledních hodinách se každých třicet minut koná krátké představení s hudebním doprovodem a speciálními efekty.

Steyr

Termín konání: 18.11. – 23.12.2022 11:00 – 21:00

Rozhodnete-li se pro vícedenní výlet, můžete se z Lince podívat i do nedalekého Steyru. Tohle kouzelné historické město je vhodné pro ty, kteří ocení spíše menší a méně přelidněné trhy. Ty se konají na náměstí Stadtplatz a kromě vánočních dobrot se můžete těšit i na kováře nebo adventní trubače. Další stánky jsou pak umístěny na krásné promenádě lemované stromy. Pro děti je k dispozici vánoční vláček, kolotoč nebo jízda na ponících a na každý den je připraven i doprovodný program – třeba zpívání koled nebo vyprávění pohádek.

Salzburg

Termín konání: 17.11. – 1.1.2023 10:00 – 20:30

Salzburg už je od českých hranic trochu dál, vyplatí se tedy spíše na vícedenní výlet, který můžete spojit i s návštěvou některého z oblíbených jezer. Hlavní trh v Salzburku najdete na náměstí Domplatz a těšit se můžete na desítky stánků s jídlem, pitím i vánočním zbožím. Součástí trhů je i bohatý doprovodný program, mezi nejoblíbenější události patří určitě průvod strašidelných alpských čertů, který se koná tradičně 5. prosince. Zajít si můžete i na vánoční prohlídky městem s průvodcem, na koncert sboru nebo přivítat Ježíška s anděly, kteří trhy navštěvují každé nedělní odpoledne.

Wolfgangsee a Mondsee

Termín konání: 18.11. – 18.12.2022

Rakouská jezera asi není potřeba představovat. Ta si svou popularitu získala hlavně díky dechberoucí okolní přírodě a křišťálově čisté vodě. Obojí si samozřejmě užijete i v zimě, v době adventu k tomu navíc přidejte ještě spoustu světýlek a vůni svařeného vína. No nezní to jako pohádka? U jezera Wolfgangsee začínají vánoční trhy už 18. listopadu, pokud si tedy plánujete udělat prodloužený víkend díky svátku, můžete zahájit vánoční sezonu právě tady. Trhy se pořádají v městečkách St. Gilgen, St. Wolfgang a Strobl a mezi nimi funguje i pravidelné lodní spojení. Vánoční trhy včetně bohatého doprovodného programu se konají i o kousek dál, u jezera Mondsee. Tady začínají trhy 18. listopadu, otevřené jsou ale pouze o víkendech (s výjimkou druhého adventu, kdy začínají už ve středu).

Graz

Termín konání: 18.11. – 24.12.2022 10:00 – 20:00

Město Graz se sice nachází skoro u hranic se Slovinskem, z České republiky je ale dobře dostupné jak vlakem, tak i autobusy. Trhy se konají před radniční budovou na náměstí Hauptplatz a nabízejí stánky se spoustou dobrého jídla a pití. Místní specialitou je Feuerzangenbowle, hořící směs vína a rumu, která vás spolehlivě zahřeje. Další trhy se pak konají u Františkánského kostela, před kterým se nachází i betlém s živými ovečkami a kolotoč pro děti. Tento trh se zaměřuje hlavně na tradiční a lokální produkty – vánoční ozdoby, plechové hračky ale i štýrské farmářské speciality.

Vídeň

Termín konání: 19.11. – 26.12.2022 10:00 – 21:30

Rakouské hlavní město samozřejmě nemůže v našem výběru chybět, vídeňské trhy totiž patří k jedněm z nejhezčích nejen v Rakousku. Největší trh najdete na náměstí Rathausplatz, kde vás u vchodu přivítá několikametrové loubí se svíčkami. Kromě stánků s jídlem, pitím a rozličnými výrobky na vás čeká i kluziště, na kterém si můžete zabruslit podél osvětleného parku Rathauspark. Pro zamilované je pak lákadlem Herzerlbaum, tedy strom ověšený svítícími srdíčky.

A na své si přijdou i děti, v parku je pro ně připraven kolotoč a dětské kluziště. Popularita hlavního trhu má samozřejmě i svá negativa v podobě velkého množství lidí. Naštěstí je ve Vídni trhů hned několik a na těch menších si užijete klidnější atmosféru. Oblíbená je třeba vánoční vesnička na náměstí Marie Terezie nebo vesnička v kampusu Vídeňské univerzity – ta láká hlavně na dětskou železnici a historický kolotoč. Další vesničku najdete i v parku zámku Belvedér, jen kousek od hlavního vlakového nádraží. Menší trhy se konají i před oblíbeným zámkem Schönbrunn, a to dokonce až do 4. ledna. Co ale na žádném z těchto míst rozhodně nechybí jsou vanilkové rohlíčky a horký vánoční punč, jejichž vůni se dá jen těžko odolat. Ať už vyrazíte kamkoliv, vánoční atmosféra vás jistě nemine.

Zdroj info: dle zjištění autorky textu, Turistická centrála Rakousko
Zdroj foto: Pixabay