Kam vyrazit na výlet v okolí Prahy

Autor:

Foto: Pixabay

Praha je bezpochyby nejnavštěvovanějším místem v České republice. A není se čemu divit, panoramata Pražského hradu, vyjížďka lanovkou na Petřín, procházka křivolakými uličkami nebo návštěva Pražské ZOO, každoročně přiláká více než dva miliony tuzemských i zahraničních turistů. Pokud ale máte pocit, že už máte památky a atrakce naší metropole v malíčku nebo si jen chcete odpočinout od ruchu velkoměsta, máme pro vás několik tipů na víkendové výlety v okolí Prahy.

Hrady a zámky

Hrad Karlštejn – gotický hrad pocházející ze 14. století, jež dal vystavět Karel IV., se řadí mezi naše nejvýznamnější památky a drží se na 4. příčce v žebříčku návštěvnosti památek napříč Českou republikou. Hrad leží zhruba 30 km od Prahy na území okresu Beroun v chráněné krajinné oblasti Český kras. Zdmi Karlštejnu se začali první turisté procházet již v roce 1905 a i vy si dnes můžete vybrat z několika prohlídkových okruhů. V oblasti Karlštejnska pak stojí za to nevynechat návštěvu Bubovických vodopádů.

Hrad Křivoklát – původně lovecký hrad českých knížat najdeme 60 km od Prahy na skalnatém ostrohu nad Rakovnickým potokem. Gotická stavba ze 13. století byla majetkem českých králů a po nástupu Habsburků na trůn sloužil jako obávané státní vězení. Aktuálně můžete na hradě navštívit volný prohlídkový okruh Hradby a hradní věž. Po uvolnění protiepidemických opatření na vás čekají další čtyři okruhy, včetně edukačního okruhu pro děti.

Zámek Konopiště – 40 km jihovýchodně od Prahy a necelé 2 km od centra Benešova, leží symbol mnoha českých pohádek, státní zámek Konopiště. Dnešní romantický vzhled vdechl stavbě v roce 1887 architekt Josef Mocker na přání Ferdinanda d’Este. Kromě prohlídky samotného zámku jistě zaujme i přilehlý park s růžovou zahradou, památnou Křížovou cestou i tzv. Svatojiřským muzeem. Děti naopak nadchne „hradní medvěd“ Jiří, patřící k medvědům ušatým.

Zámek Jemniště – v blízkosti Benešova najdeme i další barokní perlu, zámek Jemniště, který je v soukromém vlastnictví rodiny Sternbergů a kromě tradičních prohlídkových okruhů si zde návštěvníci mohou užít třeba i piknik v zámecké zahradě.

Nezapomenutelné výhledy

Solenická podkova – romantický výhled na jeden meandrů tzv. Vltavské kaskády se nachází ve Středním Povltaví mezi přehradami Kamýk a Orlík. Nejkrásnější pohled na přírodní útvar je pak ze skaliska Na Vraném či skalního vrchu Na Altánku u obce Solenice.

Velká Amerika – soustava vápencových lomů Malá a Velká Amerika, známá z filmu Limonádový Joe, je přezdívaná „český Grand Canyon“. Lom se nachází pouze 21 km jihozápadně od Prahy, dostanete se sem pohodlně autem i hromadnou dopravou. Nejkrásnější výhled na lom i tzv. Rešenské jezero s průzračně čistou vodou je z jihozápadní strany. Všichni návštěvníci ale musí pamatovat na to, že vstup přímo do lomu je zakázán.

Vyhlídka Máj – necelých 50 km od naší metropole, u obce Teletín, se nachází bez nadsázky jedna z nejfotografovanějších vyhlídek u nás. Máj nabízí pohled na přírodní scenérie, které vytváří stáčející se řeka Vltava protékající skalnatým kaňonem.

Vyhlídka na Vrchovnici – vyhlídka nedaleko obce Blažim, nabízí návštěvníkům nevšední pohled na hladinu Slapské přehrady.

Magické zříceniny

Letohrádek Belvedere – v obci Suchdole nedaleko Kutné Hory najdeme zříceninu původní barokní stavby z konce 17. století, která byla v roce 1834 po zásahu bleskem pohlcena požárem. Belvedere nebyl obnoven a tak se do dnešní doby dochovaly pouze obvodové zdi.

Zbořený Kostelec – 40 km od Prahy, najdeme i volně přístupnou zříceninu královského hradu Zbořený Kostelec, která se tyčí nad údolím řeky Sázavy.

Zlenice – zřícenina známá zejména milovníkům obrázků Josefa Lady, ležící necelých 40 km od Prahy, nabízí svým návštěvníkům příjemnou procházku okolní přírodou i prohlídku pozůstatků stavby ze 14. století.

Vrškamýk – skutečnost, že i významné stavby může potkat nepřízeň osudu, nám připomíná zřícenina hradu Vrškamýk v Hunci nad Vltavou. Původní letní sídlo českých králů bylo nahrazeno Karlštejnem a následně zapomenuto až zchátralo do dnešní podoby.

Pokud si během svých výletů užíváte nejraději toulky přírodou bez davů turistů, můžeme doporučit návštěvu CHKO Křivoklátsko, naučnou stezku Svatojánské proudy, přírodní rezervaci Břežanské údolí nebo tzv. Bludiště u Mšena.

Zdroj informací: Kudy z nudy, vlastní zkušenost autorky
Zdroj foto: Pixabay