Kam vyrazit v březnu na výlet ve Středočeském kraji

Autor:

Za oknem sice řádí ještě zima, ale jaro už netrpělivě klepe na dveře. Teplejší dny budou častěji lákat k výletům.

Naplánovat si můžete třeba víkend ve středních Čechách a navštívit známá i méně známá turistická místa, kde se zabaví nejen rodiny s dětmi. Zážitky můžete sbírat venku, ale také třeba uvnitř zámků.

Výstava Bylinkové jaro a léto (1.3. – 30.5)

Dílny, workshopy, farmička pro nejmenší, ale i setkání se zajímavými hosty proběhne v Chodouni. Víte, kdo vynášel Moranu nebo jaké rituály vykonávali naši předkové s příchodem jara?

Dozvíte se také, v jakém dni roku je nutné nakoupit komáří sádlo. To a mnohem více, jako třeba posezení v čajovně, zažijete na výstavě „Bylinkové jaro a léto na vsi všemi smysly“.

Bitva u Jankova (4.3.)

První březnová sobota se promění na bitevní pole mezi Jankovem a Ratměřicemi. Před 378 lety tu totiž proběhla velká bitva. Výročí se uctí pochodem vojsk, které se vydají z náměstí směrem k památníku na Habrovce.

Návštěvníci se mohou těšit na ukázku vojenských jednotek a bitvy. Do té je zapojeno více jak 200 dobrovolníku v dobových kostýmech, nebudou chybět jezdci na koních, děla i další dobové rekvizity.

Hrad Český Šternberk (4., 11., 18. a 26. 3.)

Jeden z nejstarších a nejnavštěvovanějších hradů v Česku se návštěvníkům otevře po dlouhé zimě. Lidé si budou moci prohlédnout okolí hrady nebo se vydat na prohlídkovou trasu, která ukáže patnáct bohatě zařízených místností – knihovnu, menší salonky pro každodenní život, jídelnu a další. K vidění budou i rodové erby.

Příběh lásky, zámek Loučeň (do 12. 3.)

S jarem přichází i láska. Zámek Loučeň se stal domovem pro kněžnu Marii Thurn-Taxis a knížete Alexandra, kteří se vzali z lásky a strávili spolu 59 let právě zde na zámku. Do 12. března můžete prožít jejich příběh na vlastní kůži. Připravena je tak výstava, kde nebudou chybět dobové šaty, tóny romantické hudby i recitace veršů o lásce.

Pochod Čertova podkova, Sedlec-Prčice (18.3.)

Jaro je také znamením pro pochod, který se letos koná po 51. a pořadatelem je tradičně Klub přátel dlouhých kilometrů KČT Sedlec-Prčice. Vybrat si budete moci z pěti tras, které jsou rozděleny podle obtížnosti na 7, 13, 19, 25 nebo 36 kilometrů. V cíli pak každý dostane diplom a perníkovou podkovu.

Velikonoční čas v Muzeu lidových staveb v Kouřimi (25. 3. – 16. 4.)

Jaké tradice se dodržovaly na českém venkově v době Velikonoc, se dozvíte v Kouřimi. Seznámíte se tak s méně známými velikonočními zvyky, ale také si vyzkoušíte magické úkony, které očišťovaly a zajišťovaly prosperitu. Kromě toho se dozvíte, jak by měl správně vypadat svátečně prostřený stůl s velikonočními pokrmy.

Výstava Laboratorium na zámku Veltrusy (do 31. 3.)

Vyrazit můžete například do severozápadního křídla zámku Veltrusy, kde se zúčastníte prohlídky Aristokracie: začátek konce. Návštěvníci mohou zavítat i na výstavu Laboratorium, kde nahlédnou pod pokličku provozu zámku a seznámí se s historií jeho obnovy od povodní 2002. Vyzkoušet si budou moci z blízka práci badatele, archeologa nebo restaurátora.

Zdroj informací: Středočeská centrála cestovního ruchu, autorský text
Foto: Pixabay