V Luhačovicích jsme letos strávili hodně času, protože město rozhodně patří mezi jedny z nejhezčích lázní, které v Česku (na Moravě) máme.
Lázeňství tu funguje přes sto let a je to cítit na každém rohu. Léčí se tu nejrůznější choroby dětských i dospělých pacientů. To ale není vše, například kouzlo první republiky na vás dýchne na každém rohu. A nesmíte zapomenout ani na teplou oplatku! Pojďte se s námi podívat na pár tipů, kde si vychutnáte dobrou kávu nebo kde uvidíte něco ojedinělého. Za gastronomické tipy ručíme, minimálně jednou jsme je totiž navštívili a nedoporučovali bychom něco, kde jsme nebyli nebo nám tam nechutnalo.
Káva, dorty, oplatky
Doplnění cukru v podobě lahodných dortíků rozhodně patří k pobytu v lázních. Doporučit tak můžeme vyhlášenou Lázeňskou cukrárnu, kde se rádi scházejí lázeňští hosté. Zde si pochutnávají na zákuscích domácí výroby. V létě se dá posedět i venku. Další, spíše modernější kavárnou, je Salon de thé Luhačovice, kde dělají vynikající kávu a palačinky (jsou obrovské). Kavárnu najdete na kolonádě skrytou hned vedle pítka Vincentka. A když vyrazíte o něco dále, narazíte na kavárnu v Myslivně, která patří stejné majitelce. Lidé sem chodí především na domácí dorty, kávu a také skvělý čaj.
Když se vydáte dále do centra města, můžete v ulici Dr. Veselého narazit na další kavárny, kde v sezoně bývá také plno. Ty jsme zatím nevyzkoušeli, protože máme spíše rádi atmosféru kolonády. Co ale můžeme doporučit, je jeden z mnoha obchodů s lázeňskými oplatky. Koupíte tu jak ty balené, tak ty teplé. My máme nejraději skořicovou. A ještě jeden malý tip, kdo by si raději dal čerstvé pečivo nebo to sladké, nesmí při cestě minout Pekárnu a cukrárnu Merkur. Mají i noční prodej a nestane se, aby před dveřmi nebyla fronta. Pekárnu najdete na rohu ulice Dr. Veselého.
Po procházce na oběd nebo večeři?
Gastronomie je často jedním ze zážitků, kterému se lidé na dovolené oddávají. Lázeňští hosté sice mají obvykle v ubytování zaplacenou plnou penzi nebo polopenzi, ale někdy se vyplatí prozkoumat i to, co nabízí okolí města.
Kdo by chtěl ochutnat něco moderního, co ale stále kombinuje kuchyni našich babiček, měl by se vydat do hotelu Alexandria. Na této hotelové restauraci si ceníme toho, že prostory jsou původní a pocházejí z roku 1939. Restaurace mimo jiné nabízí během roku různá tematická menu. Hlavními surovinami jsou ty sezonní a regionální. Doporučujeme se zde zastavit na polední menu, které je přeci jen cenově výhodnější. Vždy je v nabídce polévka a tři hlavní chody.
Nás ještě při poslední návštěvě Luhačovic překvapila a docela dost nadchnula restaurace Racek. Nachází přímo nad lázeňskou kolonádou. Kromě gurmánských zážitků tu také pořádají večery plné tance a hudby. Ale zpět k tomu jídlu. Výběr je široký a musíme jim to pochválit, najedli jsme se dobře a kvalitně. Doporučit můžeme vývar s játrovými knedlíčky a vepřovou panenku v bylinkové krustě. Jako pití pak domácí limonádu, v lístku mají i několik moravských vín, každý si vybere. Dobré jsou i pokrmy z denní nabídky.
Co nesmíte v Luhačovicích minout
Zdejší kolonáda před pár lety prošla rozsáhlou revitalizací a výsledek se opravdu povedl. Nezapomnělo se ani na časovou schránku, která se nachází kousek od pramenu Vincentka a místo uložení najdete poměrně snadno. Na podlaze je totiž trochu jiná skladba mozaiky. A co se ve schránce skrývá? Je to například pálenka, vincentka i české mince. Když se ještě vrátíme na začátek kolonády, tak hned naproti Domu Bedřicha Smetany se nachází Bruselská fontána, která je tu už od roku 1960. Unikátní je v tom, že pochází z československého stánku ze světové výstavy EXPO 1958, která se konala v Bruselu. Tak se u ní určitě zastavte.
Jestliže se nechcete Luhačovicemi toulat jen tak sami, ale rádi byste se také dozvěděli něco o zdejší architektuře, lázeňství a další zajímavostech, obraťte se na místí agenturu Luhanka, která vám zajistí komentovanou prohlídku. Okolí luhačovické přehrady je pak vhodné pro cykloturistiku, rybaření, ale i odpočinek ve wellness. Za nás doporučujeme ten v hotelu Nivamare nebo v Augustiniánském domě. O něm si budete moci více přečíst v dalším článku.
Mimochodem, když bude příležitost, určitě se zastavte v Jurkovičově domě (sám o sobě je dům zajímavý, poznáte ho podle specifického stylu), kde se nachází unikátní zlaté vany. Zážitek zaručen. Do dnešní doby se sice zachovaly všechny vany, ale jen tři ve vynikajícím stavu. Dvě jsou plně funkční a slouží lázeňským hostům. Ta poslední je uložená v muzeu. A proč zrovna zlaté vany? Dušan Jurkovič si totiž přál, aby bublinky oxidu uhličitého ze zdejšího léčivého pramene evokovaly v koupeli bublinky šampaňského.
Další tipy, kam vyrazit, najdete na webových stránkách destinace Zlínsko a Luhačovicko.
Zdroj informací: autorský text, zkušenosti autorky textu, Lázně Luhačovice
Foto: Michaela Rubešová