Kam vyrazit v Praze na snídani

Autor:

Ranní vstávání je pro většinu lidí tou nejméně oblíbenou částí dne. Člověku se ale vstává o něco snáz, když se má na co těšit. Skvělým způsobem, jak si zpříjemnit den, je začít pořádnou snídaní, kterou vám navíc připraví někdo jiný. Pokud nepatříte zrovna mezi ranní ptáčata, nezoufejte. Spousta kaváren nabízí snídaně až do brzkého odpoledne a vy si tak můžete v klidu přispat. V Praze je snídaňových možností nepřeberné množství a tento seznam tedy rozhodně není konečný. Vybrala jsem svých deset napříč celou Prahou, ale ráda se dozvím i tipy na vaše snídaňové favority.

Kavárna Místo

Adresa: Bubenečská 12, Dejvice

IG: https://www.instagram.com/mistoprovas

Ačkoliv se v Dejvicích množství podniků pomalu rozrůstá, Místo zůstává nekorunovaným králem. Jídlo, káva, prostor, obsluha – to vše je tu už od samého počátku na jedničku. Nabídka snídaní i denního menu se mění podle sezóny, ale mojí vůbec nejoblíbenější je stálice na menu – anglická snídaně. Vždy si můžete vybrat mezi slanou a sladkou variantou a v obou případech dostanete skvělé jídlo i skvělou kávu. A pokud jsou pro vás Dejvice trochu z ruky, můžete zkusit i sesterskou kavárnu Můj šálek kávy v Karlíně.

Foto: autorský archiv

Coffee Corner Bakery

Adresa: Korunní 1342/96, Vinohrady

IG: https://www.instagram.com/coffee_corner_bakery

Tahle stylová kavárna na Vinohradech nemůže na mém seznamu chybět. Patří mezi místa, kam se vždy ráda vracím a to nejen na snídani, ale i na skvělé zákusky a za útulným interiérem. Během snídaní tu bývá beznadějně plno, využijte proto možnost udělat si rezervaci. Tím spíš pokud se sem chystáte o víkendu. Nebudu moc přehánět když řeknu, že tu mají ten nejlepší avokádový toast v Praze a nejsem jediná, kdo si to myslí. Jestli nepatříte mezi fanoušky avokáda, na výběr je opět několik variací vaječných snídaní i sladké varianty. Jejich vafle je pořádná cukrová nálož, která uspokojí každého milovníka sladkého.

Typika

Adresa: Svatoslavova 21, Nusle

IG: https://www.instagram.com/typika.coffee/

Nusle rozhodně nepatří mezi místa s bohatou nabídkou dobrých podniků. O to víc tu vyniká Typika. Kavárna, za kterou stojí tým z populární brněnské kavárny SKØG otevřela teprve před rokem, ale rychle se zařadila mezi kavárenskou špičku. Výběr snídaní je tu sice menší, ale jedná se o zajímavé a neotřelé kombinace. Momentálně je na menu třeba slaná varianta ovesné kaše s dýňovým pyré nebo žitný chléb s pečenou zeleninou. Nechybí ani lívance nebo vaječná omeleta. Menu se pravidelně obměňuje a vyplatí se sledovat oficiální facebookové stránky nebo instagram. Kromě skvělého jídla a pití nabízí Typika i velmi stylový interiér plný pokojových květin a působí zkrátka jako taková nuselská oáza klidu.

Foto: autorský archiv

SmetanaQ

Adresa: Smetanovo nábřeží 334/4, Staré Město

IG: https://www.instagram.com/smetanaq_cafe/

Chcete se dobře najíst a ještě si užít krásný výhled na hrad? Pak zamiřte do SmetanaQ. Tahle stylová kavárna na Smetanově nábřeží podává snídaně do dvou odpoledne, ale vafle a lívance ze snídaňového menu si můžete dát po celý den. Vafle mají navíc i ve veganské verzi. Nechybí ani klasiky jako míchaná vejce, anglická snídaně nebo vejce benedikt, originálně servírované v avokádu. Mimo snídaňovou si můžete dát i různé quiche, buchty z plechu jako od maminky nebo toasty. Samozřejmostí je i výborná káva a kvalitní čaje. Po otevření zadní místnosti je tu navíc dostatek místa, pro slibovaný výhled na hrad bych ale doporučila rezervaci.

Kavárna co hledá jméno

Adresa: Stroupežnického 493/10, Smíchov

IG: https://www.instagram.com/kavarnacohledajmeno/

Tahle kavárna, která i přes tři roky existence stále ještě nemá jméno je klenotem schovaným stranou od rušné zastávky Anděl. Nenechte se ale zmýlit, patří mezi nejpopulárnější pražské kavárny, a tak je tu často nouze o místo, obzvlášť o víkendu. Většina lidí sem chodí za jedním konkrétním cílem, a tím jsou místní vejce benedikt. Jsou skutečně originální, díky vyšlehaným bílkům vypadají jako nadýchaný obláček. Zvolit můžete buď klasiku se slaninou nebo vegetariánskou verzi se špenátem. Údajně se jedná o nejlepší vejce benedikt v Praze, takže se určitě někdy stavte je vyzkoušet.

Café Louvre

Adresa: Národní 22, Nové Město

IG: https://www.instagram.com/cafelouvre/

Pokud hledáte něco tradičnějšího nebo nejste zrovna fanoušci avokádových chlebů a jiných moderních vymožeností, zkuste Café Louvre, ve kterém se vrátíte v čase do doby první republiky. Vybrat si můžete jeden ze snídaňových kompletů, včetně toho s gulášem a pivem pro fajnšmekry, nebo zvolit vejce v různých úpravách, párky nebo výborné lívance s ovocem. Mezi mé oblíbence patří vejce do skla, která se jinde moc často neobjevují. Bohužel si je nedáte o víkendu, ale výběr snídaní je tu tak široký, že si určitě vyberete. Snídaně tu podávají do dvanácti, o víkendu si ale radši přivstaňte. Vzhledem k poloze je místo oblíbené i mezi turisty a kolem desáté bývá beznadějně plno. Navíc čím dřív přijdete, tím spíš získáte místo u okna, odkud je krásný výhled na Národní Třídu.

Foto: autorský archiv

Café Savoy

Adresa: Vítězná 5, Malá Strana

IG: https://www.instagram.com/cafe.savoy/

Hledáte-li něco trochu luxusnějšího, zkuste Café Savoy na Janáčkově nábřeží. Interiér připomíná první republiku, ale jídlo je skvělou kombinací tradice a moderny, ostatně tak je to zvykem u všech restaurací pod hlavičkou Ambiente (Lokál, Eska, Kantýna). Ceny jsou tu o něco vyšší než jinde, ale můžete si být jistí, že dostanete jen tu nejvyšší kvalitu. V týdnu si na snídani přivstaňte, už v půl dvanácté ji nahrazuje polední menu, o víkendu pak máte čas až do čtyř. Stejně jako v Café Louvre je i zde na výběr z několika snídaňových kompletů nebo menší snídaně v podobě vajec na několik způsobů, párků nebo francouzský toast. Co mi trochu chybí je větší výběr sladkých snídaní, ale jako milovník vajec si tu vždy vyberu.

Kafe Francin

Adresa: Dukelských Hrdinů 692/35, Holešovice

IG: https://www.instagram.com/kafe_francin/

Jako zástupce z Letné vybírám Kafe Francin, který se nachází hned u jedné ze zastávek na Strossmayerově náměstí. Kromě skvělé polohy vyniká i vlastní pražírnou a širokou nabídkou snídaní. Na výběr je tu spousta sladkých i slaných variant, které navíc dostanete až do šesti odpoledne. Pokud tedy nejste ranní ptáčata, případně se vám předchozí noc trochu protáhla, je tohle místo právě pro vás. Klasické vaječné variace a párky doplňují palačinky a vafle. Obojí navíc ve slané i sladké variantě. Jako jeden z mála podniků navíc nabízí i bagely. Na své si tu přijdou i vegani. Míchaná „tofíčka“ jsou výborná.

Home Kitchen

Adresa: Kozí 5, Staré Město

IG: https://www.instagram.com/homekitchenbistro/

Jednotlivé pobočky sítě restaurací Home Kitchen najdete po celé Praze. Mezi mé nejoblíbenější patří ta v Kozí kousek od Staroměstského náměstí. I přes polohu v samém centru jsou ceny v normě. Výborná a vyhlášená jsou jejich vajíčka, která vám připraví na několik způsobů. Na své si přijdou i milovníci sladkých variant. Jediné co mě mrzí je, že na stálém menu nezůstala krupicová kaše. Tenhle návrat do dětství se v nabídce kaváren často nevidí a je to velká škoda.

Foto: autorský archiv

Momoichi bistro

Adresa: Římská 35, Vinohrady

IG: https://www.instagram.com/momoichibistro/

Jestli vás láká zkusit něco exotičtějšího, navštivte bistro Momoichi kousek od Náměstí Míru. Rázem se přenesete o několik tisíc kilometrů dál na východ. Nabídka víkendového brunche je takový průřez jídel od Blízkého východu až po Japonsko. Zvolit můžete například hummus, shakshuku, rýžovou kaši nebo pandánové palačinky typické pro Indonésii. Samozřejmostí je i velký výběr kvalitních japonských čajů, včetně ikonické matchy, kterou si můžete dát nejen na tradiční způsob, ale i v podobě matcha latté. Momoichi určitě není pro každého, milovníky asijské kuchyně ale určitě nezklame.

Zdroj informací: zkušenost autorky textu, autorský text
Zdroj foto: Lenka Gréková, pixabay