Kam vzít maminku na zaslouženou dovolenou

Autor:

Druhou květnovou neděli se v Česku slaví Den matek. Není to ideální příležitost vzít svoji maminku někam na dovolenou?

Přestože v mládí se obvykle nemůžeme dočkat, až nebudeme muset trávit prázdniny s rodiči, čím je člověk starší, tím nezapomenutelnějšími se tyto zážitky stávají. Pro cestování se staršími rodiči jsou ideální destinace, které nejsou příliš daleko a člověk se sem dostane jednoduše přímým letem. Pak také záleží, zda mamince věnujete letní dovolenou u moře, anebo vyrazíte ještě na jaře, kdy jsou oblíbené i prohlídky evropských metropolí.

Barcelona, Španělsko

Příjemné jarní počasí je jako stvořené pro (znovu)objevování evropských měst. A v Barceloně je jen málokdy ošklivě. Maminku nadchne místní pestrost a barevnost, slavná, trochu divoká Gaudího architektura, kterou ale můžete vyvážet minimalistickým pavilonem Miese van der Rohe. Na vrcholu Montjuic, kde je jeden olympijský stadion vedle druhého, se pak můžete společně vydat také do muzea Juana Miró a zjistit o tomto umělci víc. Za nachozené kilometry přes den se večer odměňte paellou a místním vínem. A další den si můžete třeba půjčit elektrická kola a vyrazit na městskou pláž Barceloneta.

Puglia, Itálie

Jestli chcete spojit dovolenou u moře s procházkami po romantických městečcích, italský region Puglia bude tou správnou volbou. Spojuje vše, co každý milovník Itálie ocení: historickou architekturu, které dominuje mramor, ale nechybí ani barvy, sluncem zalité pláže i útesy, tyrkysové moře a špičková gastronomie. Hlavním městem je přístav Bari, o něco klidnější je město Lecce, kterému se také říká „Florencie jihu“ a leží ve slunečné části Salento, překrásné pláže, nad nimiž se tyčí skály s tradiční městskou zástavbou si užijete také v Polignanu.

Mondsee, Rakousko

K překrásnému alpskému jezeru dojedete autem za příjemné zhruba čtyři hodiny. Vyberte si jeden z hotelů na samém břehu, nebo si tu pronajměte chatičku. Budete mít svoji soukromou pláž – přestože jste v horách, tady se naprosto běžně lidé koupou. Zároveň si můžete půjčit lodičky, vyzkoušet nejrůznější vodní sporty, vydat se na výlet lodí přes celé Mondsee, či sousední Wolfgangsee nebo největší Attersee, anebo si vyrazit do Salcburku, který je odtud asi 20 minut. A samozřejmě se můžete vydat i na horskou túru.

Salalah, Omán

Tato překrásná arabská země nabízí vynikající klima, pestrou kulturu, nádhernou krajinu a vysoce moderní služby. Vyvíjí se a roste totiž doslova před očima. Disponuje všemi přírodními krásami, jaké si lze představit. Najdete tu průzračné moře, vysoké hory, působivé písečné duny, úžasné oázy, palmové háje i čiré řeky, ale třeba i téměř pohádkové historické pevnosti. Arabské moře omývající jihovýchodní pobřeží je bohaté na delfíny, velryby a želvy. Pokud byste chtěli zůstat jen na jednom místě a jen si vyrazit na jeden dva výlety, vyberte si jižnější Salalah, který je také zelenější. Pokud chcete více cestovat, začněte v hlavním městě Muscat.

Safari, Keňa

Co kdybyste mamince dopřáli dobrodružství a vzali ji na safari podívat se zblízka na zvířata, která možná doteď viděla maximálně v zoo? Pozorování stád žiraf, zeber, slonů, buvolů, dovádějících mláďat lvů a leopardů odpočívajících po lovu je samozřejmě tím největším lákadlem a nejčastějším důvodem, proč do Keni turisté přijíždějí. Nicméně zde můžete zažít ještě mnohem víc a odpočinek na překrásných plážích je samozřejmostí. Málo se také ví, že Keňa patří k nejvyspělejším zemím východní Afriky.

Zdroj infromací: Invia
Zdroj foto: Pixabay