Kambodža definitivně ukončila jízdy na slonech v chrámovém komplexu

Autor:

Krok správným směrem a také dobrá zpráva pro aktivisty, kteří bojují za práva zvířat. Od nového roku 2020 Kambodža už neumožní využívat jízdu na slonech v chrámovém komplexu Angkor Wat. Soukromá společnost provozovala vyjížďky se slony od roku 2001. Poté ale jedno ze zvířat v roce 2016 zemřelo právě při této vyjížďce.

Od úmrtí slona byla tato atrakce prohlášena za zbytečnou a neetickou. Rozeslaly se petice na zrušení vyjížděk, které nabádaly turistický průmysl k ukončení týrání slonů. Trvalo to dlouhou dobu, avšak minulý týden se konečně vyjádřila vládní agentura v Siem Riep, peticím vyhověla a oznámila, že všechna zvířata budou přesunuta z regionu do bezpečného místa pro žití.

Používání slonů k byznysu je nesmyslné. Kolikrát lidé vidí „šťastná zvířata“ a naoko dobré zacházení, avšak realita je od toho všeho velmi vzdálená. Samozřejmě, že pro byznys není dobré, aby turisté viděli pravdu, aby viděli to, jak krutě se pracovníci společnosti nejen ke slonů chovají. Pro turisty se předvádí iluze dobra, ale jakmile odejdou, dějí se špatné věci.

Ze 14 slonů je většina z nich stará a nemocná. Pět ze slonů bylo už přesunuto do nového domova v komunitním lese vzdáleném asi 40 kilometrů. Zbývající sloni se k nim připojí na začátku roku. Konečně tak budou moci žít svůj přirození život, bohužel ale zůstanou pod dohledem společnosti, která provozovala vyjížďky, a tak lze jen hádat, jestli opravdu budou mít svůj svobodný život.

Foto: pixabay